Првиот коњ, хиракотериум

Првиот коњ, хиракотериум

Ова е Хиракотериум, коњ кој припаѓа на родот на перисодактилни цицачи, што пак е ист предок со оној на носорогот и тапирот. Ова е причината зошто, да речеме, првиот коњ за кој имаме податоци.

Тоа беше четиричлено животно кое населуваше во областите на Северна Америка, северна Европа и северна Азија за време на еоценот, приближно датирани од епред 60 и 45 милиони години. Ова животно еволуираше во Олигохипус, подоцна го следеа Мерихипус, потоа Плиохипус и, конечно, коњот, цел долг синџир на еволуција се додека не дојде до она што денес го знаеме како коњски коњи.


Ова животно било мало тревојади од приближно скоро големина на лисица, достигнувајќи околу 35 сантиметри и тежи помеѓу пет и седум килограми. Во него имало три прсти на задните нозе и четири на предните нозе, за возврат заштитени со копита, а централниот е поширок и подолг.

И покрај голема разлика во времето помеѓу коњот и хиракотериумот, Последниот споменат веќе беше многу сличен на неговиот сегашен потомок, и покрај нивните физички разлики како што се големината. Според некои истражувања, овие животни живееле во шуми со повеќе видови.

Неговите заби беа прилагодени за внесување на нежни лисја од дрвја, додека неговите очи се наоѓале повеќе во центарот на главата, не дозволувајќи му поголема странична визија, чиј аспект целосно се разликува од коњите бидејќи им е потребна неговата странична визија за поголема одбрана. Очигледно Hyracotherium или Eohippus како што е исто така познато, овој вид страничен вид не бил корисен заради околината во која живеел, тој тип на маскирна дејност бил поефикасен за да ги избрка предаторите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.