Интелигенција кај коњите

Интелигенција кај коњите

Коњот е животно кое пред неколку години се сметаше за неинтелегентно, иако очигледно можеме да видиме дека тие биле многу погрешни. Тоа беше побиено преку различни студии во текот на многу години. Покажувајќи дека коњот е едно од најинтелигентните животни тоа е на лицето на земјата.

Коњот е животно способно да се сеќава на секој од членовите на своето стадо, на секој негов возач и тренер и пред сè не заборава на ниту еден народ што го прекрстува во текот на целиот свој живот. Способен е да се сеќава и препознава искуства и места за оние кои поминале во одреден момент дури и да било долго време.


Ако се чувствуваат осамено, тие се способни да се разболат. Тие се во состојба да разликуваат различни предмети, форми и бои и ако нешто не им одговара, тие ќе го покажат своето незадоволство. Зарем ова не е паметно?

Преку разни студии кои ја мерат интелигенцијата на коњите, откриено е дека овие учат преку своите навики и дека можеби нивната интелигенција бидете директно пропорционални на вашите инстинкти. Морам да додадам дека секоја раса е различна, секоја е единствена со уникатни карактеристики и дека според нивната генетика во многу случаи ќе се одреди нивниот начин на однесување.

Очигледно, расата коњ Луситанија е онаа со најдобри способности за разбирање. Тие се животни кои со текот на времето успеаја да нè импресионираат со своите големи подвизи и вештини во различни и различни области, издвојувајќи се по својата интелигенција, особено во терапевтски полиња. Коњите можат да помогнат во подобра комуникација, само со чувствата обработени помеѓу коњ и личност. Затоа, заклучено е дека коњите се едни од најинтелигентните животни што постојат.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.