3 легенди за бели коњи

бел коњ

Коњите исто така имаат свои легенди што се одржуваат со текот на времето, особено ако зборуваме за бели коњи, митски и скоро божествен на кој опкружува митолошки приказни.

Келти

Античкото население исто толку мистериозно како и Келтите го почитувало овој вид коњи. Кога еден од овие примероци починал, биле закопани за да спречат кое било животно да ги проголта неговите остатоци и на тој начин да достоинствено погребат. Тие се осветија како симбол на плодноста. Раководителите на различните кланови вршеле еден вид обреди во кои ако бела кобила Ова ќе донесе мир и просперитет на целото население.

Персијците

Оваа група на освојувачи gave дадоа повеќе религиозна отколку мистична улога. Во градот Киликија, секој ден требаше да му дадат на кралот еден од овие примероци бидејќи според нивните верувања станува збор за олицетворение на богот на светлината познат како Митра, сопственик на сите зелени пасишта. Овој бог бил претставен со кочија од четири тенки бели коњи кои пак беа бесмртни. Повремено, овие суштества беа жртвувани како посветување на господ споменатиот погоре.

Хиндуси

И овој град почестени бели коњи. Порано, жртвувањето на еден од овие примероци беше симбол на просперитет за кралството. Традицијата се состоеше во тоа да се остави бел стап, највеличествениот и најубавиот во кралството, слободен на северо-исток. Синот на кралот, престолонаследник, придружуван од млади воини, мораше да ги следи неговите стапки цела година.

Во ниту еден момент не треба да му ја одземаат слободата, а уште помалку да го остават да се приближи до која било кобила. Неговите чекори беа свети и секое место низ кое минуваше ќе му припаѓаше на суверениот и за возврат го претставуваше сонцето. Откако помина годината, коњаниците го водеа коњот назад кон кралството, приближувајќи се на непосредна смрт. Оваа традиција се практикувала при крајот на владеењето на кралот чија цел била тој да му ги пренесе на неговиот наследник славата, владеењето и целата своја територија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.