Холштајнер, раса на умерена крв

холштајнер

El Коњот Холштајнер е по потекло од Шлезвиг-Холштајн во северна Германија. Неговото потекло датира од XNUMX век, поради што се смета за една од најстарите раси на коњи со умерена крв. Тоа е високо ценета раса во покажуваат натпревари во скокање и обука за неговиот темперамент и неговата регуларност во движењата.

Од крајот на XNUMX век, расата е развиена под надзор на организација што им помага на одгледувачите да се прилагодат на побарувачката на пазарот. Во минатото тоа беше одличен коњ на кука и во моментот се должи на крстот со чистокрвни како резултат тоа е елегантен натпреварувачки коњ.


Сепак може да се каже дека благодарение на неговото лежиште и неговите одлични воздух Холштајнер е соодветен коњ особено за обука. Тие се одлични скокачи и наклонот на грбот им овозможува да се движат со широки чекори на добра галопирачка коњаница. Кантерот, кој мора да биде лесен, мазен, избалансиран и динамичен.

карактеристики

Холштајнер има силно тело, бидејќи совршено ги комбинира силата и елеганцијата. Тој е тенок и избалансиран. Неговото тело е издолжено, а екстремитетите се многу мускулести. Станува збор за многу висок коњ, со висина од 160 до 173 сантиметри.. Венецот е многу обележан, а долгиот задник е закосен. Со праволиниска глава, таа е долга и елегантна, а во неа гледаме големи, неверојатно експресивни очи. Овие ја означуваат интелигенцијата на ова животно. Најчестите слоеви се темни: црна, костен и темно кафеава и со малку ознаки. Иако често се среќаваат костени и дрозди.

Не ја попречувајте оваа раса на умерена крв. Во минатото, тие беа тешки коњи затоа што имаа моќ и покриваа многу земја. Порано тие беа невнимателни и многу бавни. По подобрувањето на расата во 50-тите и 60-тите, тие ги елиминираа овие дефекти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.