Фризиски коњ

Фризиски коњ за време на изложба

Коњот е едно од најфасцинантните животни што постојат на нашата планета. Неговата елеганција, карактер и сила го наведоа да стане едно од суштествата што играа основна улога во историјата на човештвото. И тоа е дека човекот и коњот како да одат рака под рака засекогаш, развивајќи се заедно. Токму, како резултат на оваа еволуција, се појавија различните раси на коњи за кои денес знаеме. Еден од нив е познат како фризиски коњ.

Несомнено, оваа класа на коњи, исто така популарно позната како фризиски коњТаа е една од најспектакуларните и најимпозантните на прв поглед. Ваквите околности доведоа до тоа да расте во популарност кај одгледувачите и loversубовниците на коњите.

За сите оние кои немаат многу препораки или кои не го познаваат премногу фризискиот коњ, ве советувам да го прочитате следниот пост во кој, покрај многу други работи, ќе ги детализираме потеклото и карактеристиките на ова прекрасно животно.

Потекло и еволуција на фризискиот коњ

Машки фризиски коњ

Името на овој коњ се однесува на областа во која се појавил. Регионот Фрисланд, поточно „Фрисланд“, беше родното место на фризискиот коњ. Ова место се наоѓа на северот на Холандија, иако зафаќа и одредени области на северна Германија.

Неговите студени земји, опкружени со бројни езера, значеа дека условите за живот не биле толку идеални, па затоа жителите треба да бидат силни и отпорни. Можеби, оваа околност беше клучот за карактерот на фризискиот коњ, бидејќи тој совршено ги исполнува гореспоменатите квалитети и тоа ја обележа неговата идна еволуција.

Околу 150 година н.е., фризиските коњи започнале да се пробиваат со сила, а нејзиното потомство беше предодредено да предложи примероци во различните воени мисии.

Малку по малку, напредокот во технологијата беше предизвикувач што доведе до коњите, во овој случај Фризијците, постепено да ја напуштат својата работа во војна. Всушност, како што одминуваа годините, фризискиот коњ го напуштил бојното поле и се вклучил во аристократскиот животен стил на моментот. Всушност, едно од првите графички парчиња во кое се појавува фризискиот коњ е никој друг, освен познатото портрет на Дон Хуан од Австрија јавајќи го својот фризиски коњ во Неапол, датиран од 1568 година.

Веќе од SVII, фризиските коњи започнаа да се здобиваат со присуство во различните школи за јавање заедно со шпански чисти раси.. Можеби во ова време имало вкрстување помеѓу двете раси, бидејќи сегашниот фризиски коњ покажува одредени сличности со шпанскиот.

Меѓутоа, животот на фризискиот коњ повторно зеде ненадеен пресврт и стана животно кое главно го имаше присуство во работата на терен и, за жал, тие исто така прекрстија со други раси со цел да го умерат нивниот моќен карактер до одреден степен. Дури, започна да има силно присуство во циркусите. Ова ја загрози и на кој начин чистата раса на фризискиот коњ, што резултираше во 1879 година кога група луѓе основаа здружение за одржување на оваа класа коњи наречена Книга-регистрација.

Оттогаш, животот на фризискиот коњ не бил кревет со рози, но поминал низ многу тешки времиња. За среќа, добрата работа на сите оние кои се страствени за ова величествено животно, овозможи да се зачуваат неговите карактеристики и неговото име со текот на годините додека не ги достигнеме нашите денови, зачувувајќи ја важноста што ја заслужува.

Карактеристики на фризискиот коњ

Фризиски коњ галопира

Како што беше коментирано во текот на написот, фризискиот коњ може да биде една од најубавите, најубавите и најспектакуларните раси што постојат. Animalивотно што наметнува голо око, додека плени.

Неговото тело е прилично робусно, нуди изглед на силно и моќно суштество. Висината од основата на шлемот до гребенот може да варира помеѓу  1,60 и 1,70 метри. Што се однесува до тежината, овој коњ може да достигне тон, иако нормални се копиите вклучени помеѓу 600 и 900 килограми.

Главниот белег на фризискиот коњ е неговиот темен мантил. Црната е, без сомнение, нејзината боја и не е дозволена никаква друга нијанса, иако е точно дека има фризиски коњи кои претставуваат некое бело место во пределот на челото, или дека имаат кафеава и млазна боја. Неговата истакната опашка и грива, исто така, се издвојуваат во голема мера, обете населени со обилна коса, која, на моменти, генерира несовршени плетенки. Нозете во нивниот долен дел имаат и грутка коса.

Тоа е мускулест коњ со големи гради, издолжена глава, силен врат и широк, издолжен, малку закосен грб.

Друга уникатност на фризискиот коњ е неговиот карактер. Благородно животно, со храброст, храбро и мирно. Сите овие подароци го направија многу погоден коњ за земјоделско работење и нацрт-работа.

Фризискиот коњ денес

Фризиски циркус со вежби со коњи

Денес, улогата на фризискиот коњ е многу поразлична од улогата на неговите предци со векови. Сета таа величественост, елеганција и убавина на кои претходно се повикавме, го натераа да се откаже од животот и работата на село, да бидете дел од коњаничките изложби кои припаѓаат претежно на полето на дресот.

И, тоа е што таквата впечатлива естетика додадена на нивниот начин на одење со цврст и хармоничен одење, придонесе нивните потомци да се користат, главно, за учество во вакви видови настани.

Фризиски коњ цена

Стекнувањето коњ во овие времиња не е работа што изгледа точно ефтина. Овие животни имаат високи цени, различни, да, од различни фактори, како што се раса, возраст, пол, итн.

Во случај на фризискиот коњ, треба да се напомене дека за да биде една од најпопуларните раси, нема преголема цена. Можеме да купиме копија од овие коњи за вредност што се движи помеѓу 5000 и 10000 евра, што е почеста 7000 евра.

Откако ја прочитавме оваа статија, се надеваме дека научивте повеќе за фризискиот коњ и дека сте повеќе заинтересирани да го познавате ова прекрасно животно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.