Страст за џогирање

кас
Еден од натпреварите за кој навивачите се чувствуваат најстраствени е трки во кабли. Францускиот коњ-кас се одгледува специјално за трки повеќе од двесте години, всушност тој е најпопуларниот спорт во Франција.

La страст за џогирање со себе носи коњи подготвени и одгледувани за тоа. Иако расата каскет нема фиксен стандард и се разликува по видот, од оние што личат на чистокрвни до поцврсти и поцврсти со поцврсти грб, не тркачките коњи се добри во скокање и јавање.


Отсекогаш имало два различни типа на Англо-нормански коњ, прилично тежок, користена од коњаницата за нацрт, и полесен и побрз коњ накуцване. Како што популарноста на газењето се ширеше низ цела Франција, така растеше и побарувачката за лесен коњ.

Францускиот тротер има димензии 1,60 мКостен, залив и кафеава боја, има силна конституција, со силни раменици, краток грб, многу мускулест заден дел и долги и отпорни нозе. Тој има добар карактер. Се користи за трогање, трки со седла и со запрега.

Трки во трки се а стил на коњски трки во кој коњите користат специфичен чекор (кас или чекор). Обично влечат количка со две тркала, наречена суллива, иако во некои места како Франција, овие раси користат седло.

Во Шпанија нема, барем сè уште, многу страст за каснување, всушност коњот-каса е многу малку познат. Тоа е во Балеарски острови каде започнаа навивачите за кас со примероци плодови од костен коњ Орлов и англо-нормански кобили, кои биле основа и подоцна преминале со англиски расни раси, Норфолк Роудстер. Тие се коњи кои се експресно одгледувани за натпревари во качување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.