Сиви коњи

Пасење на сив коњ

Сивите коњи имаат тенденција да привлекуваат големо внимание поради curубопитните бои на нивното крзно, но тие исто така се едни од оние кои мораат да посветат поголемо внимание за да избегнат утре, кога имаат по десет години или повеќе, да страдаат од рак.

Значи, ако само што сте добиле еден и би сакале да знаете, не само зошто е тоа така, туку и какви мерки треба да преземете за да не ви биде ослабено здравјето во иднина, во оваа статија ќе ви го кажам сето ова и повеќе .

Какви се сивите коњи?

Сивите коњи се наречени така затоа што имаат коса чија боја потсетува на сивите птици. Ова значи дека тие имаат сива коса со бели дамки што може да биде од каква било форма. Тие обично се раѓаат со темни бои со некои белузлави влакна, но како што растат станува посветла и може да стане сива или целосно бела. Покрај тоа, тие обично имаат опашка со малку коса.

Видови сиви коњи

Во зависност од тоа во која фаза на пигментација се наоѓа, можеме да кажеме дека постојат неколку видови:

Fledgling дрозди

Со првата промена на косата се појавуваат некои бели влакна, се многубројни во главата. Оние од гривата и опашката се побели или потемни од оние на телото.

Темно валани дрозди

Како одминува времето и косата опаѓа, се појавуваат се повеќе и повеќе бели влакна, формирајќи мали бели дамки на земјата палто.

Лесни валани дрозди

Со појава на се повеќе бели влакна, белите дамки се зголемуваат во големина што дури се спојуваат. Овие коњи се појасни со голо око, оставајќи ги темните влакна делови изолирани едни од други.

Винозен валани дрозд

Винозниот сив коњ е животно што има кафени дамки по целото тело кои се спојуваат оставајќи само дамки со посветла боја. Опашката обично има сивкаста или темно кафеава боја.

Мускатски дрозди и плодни плодови

Сив коњ аструитет

Тие се коњи кои доживуваат зголемен изглед на бели влакна и намалени темни влакна. Ако основниот слој е црн или кафеав, тоа ќе биде мускат дрозд, и ако е костен или киселица, плодови од тордос или исто така наречен коњче со сиво-кора.

Хоари или бели дрозди

Бел сив коњ

Слика - Artencordoba.com

Тоа е последната фаза на сивите коњи: кога палтото ќе стане целосно бело или сиво. Сепак, треба да се знае дека кожата и очите на овие животни не ја менуваат бојата.

Каква посебна грижа им е потребна?

Покрај оние што му се потребни на секој коњ (добра диета, вежбање, приврзаност и трпеливост), многу е важно да се избегне изложување на директна сончева светлина во текот на централните часови на денот. Зошто? Бидејќи 75% од овие коњи развиваат меланоми кои можат да станат малигни.

Меланомот е вид на рак кој кај сивите коњи се манифестира со појава на темни дамки под опашката и во деловите кои имаат малку или воопшто немаат коса. Во благи случаи, се третира со лековита маст и антибиотици, но во потешки случаи овие места ќе испаднат да бидат чиреви што испуштаат крв и гној и можат да се отстранат само со хируршка интервенција.

Како да се отстранат дамките од сивиот коњ?

Сивиот коњ е прекрасен, но неговиот чувар ќе мора често да го чисти за да изгледа навистина вака. Всушност, жолтеникави дамки се многу чести; Не е изненадувачки, тие се предизвикани од 'рѓа и ѓубриво. Но, Како се отстрануваат?

За тоа препорачуваме да го следите овој чекор по чекор:

 1. Првото нешто што треба да направиме е да ги отстраниме дамките со посебен шампон за жолтеникави или кафеави дамки, како што е отстранувачот на дамки.
 2. После тоа, ја натопуваме дамката со топла вода и четкаме со четка од типот меле.
 3. Потоа, оставаме производот да делува две минути и исплакнете со вода.
 4. Следно, го миеме животното со разредување на 4 литри топла вода и 1/4 од шампонот Сино за да го подобриме неговиот сив слој.
 5. Следниот чекор е, ако сакаме да избелиме одредена област, нанесете Белење за тело Led & тело разредено во вода и оставете го да делува неколку минути.

Сив коњ со неговиот јавач

Што мислеше за овој напис? 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.