Постари коњи, згрижени

коњи-мајори
Возраста на коњите, иако се смета со години, не е секогаш поврзана со нивното здравје. Сè зависи од грижата или животот што сте го имале. Се зборува за коњи постари од сите над 20 години.

Коњ со добро здравје и без сериозни повреди Можете да останете активни со поголема посебна грижа. Не смееме да погрешиме што ги оставивме целосно потопени во седентарен живот. Можете да изведувате едноставни вежби, како што се одење и џогирање, на дневна основа.

Нега

Во постар коњ имаме штопогледнете ги забите. Тоа е првиот симптом што можеме да го цениме за да сфатиме дека старее или старее. Ние ќе обрнеме главно внимание на вашата исхрана. Веќе нема да можете ефикасно да џвакате, на пример, жито. Може да страдаат од епизоди на гушење бидејќи повеќе не го контролираат џвакањето многу добро. Мора да бидеме многу внимателни во врска со тоа.

Кај коњите како што се случува кај луѓето кога стареат обично намалување на обемот и телесната тежина. Ако се случи ова, ние мора да ја смениме неговата диета со диета што тој може подобро да ја свари. Од кога стареат цревната флора е посиромашна и тешко им е да ја асимилираат храната. Може да ви дадат додатоци на храна. Како и сол.

Коњ кој имал активна и конкурентна кариера може да страда од болка. На некои дури им е тешко да јадат и да пијат. Затоа мора да ги имате на располагање сите ресурси. Ние мора да набудуваме дали е на терен и со повеќе коњи кои немаат несоодветно однесување со постариот коњ.

Од друга страна таму превентивни третмани против остеоартритис, друга болест може да добијат постари коњи. Како и производи кои ја ублажуваат болката во грбот и болките во зглобовите. Исто така, може да се дадат аналгетици за ублажување на болката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.