Рокинанте, коњот на Дон Кихот

Рокинанте, коњот на Дон Кихот

Кој друг кој помалку ја знае неверојатната приказна за Алонсо Квиано, господин кој се нарече себеси А. Дон Квијот од Ла Манча, чии намери беа да се обидат да им помогнат на сиромашните и обесправените и да ја постигнат loveубовта на претпоставената Дулчинеа дел Тобозо, која всушност е селанец по име Алдонза Лоренцо.

Па, на сите тие патувања, тој беше придружуван од коњ. Anивотно кое стана симбол на сите коњски коњи, кое повеќе од 2000 години ги придружуваше луѓето и им дозволуваше да стигнат до претходно непознати територии. Во оваа статија ќе зборуваме за коњ Дон Кихот, како важен лик во романот, но и како оној пријател кој ни помогна да напредуваме.

Каков беше коњот на Дон Кихот?

Дон Кихот и Рокинанте

Ако планирате да патувате на долги растојанија и живеете во време кога автомобилите сè уште не се измислени, потребен ви е коњ кој е подвижен, со добра мускулна маса, а исто така има силни и отпорни нозе, затоа што никогаш не знаете кога можете да видите во потребата за брзо трчање. Затоа Мигел де Сервантес, авторот на романот, одлучи за тоа неговиот главен протагонист мораше да вози уникатно и многу специјално трне. Корцел е термин што значи подвижен и брз коњ, со голема висина, кој се користи во битки и натпревари.

Тој го имаше коњот, но како да го наречеме? Тој одлучи дека ќе биде подобра идеја за самиот Дон Кихот да одлучи, бидејќи на крајот на краиштата, тој ќе биде неговиот коњ. Но, не му беше лесно. Како што можеме да прочитаме во книгата:

„Поминаа четири дена замислувајќи како име ќе му даде ... и така, по многу имиња што ги формираше, тој избриша и отстрани, додаде, расчисти и направи повторно во неговата меморија и имагинација, конечно дојде да го повика Рокинанте, име според него, висок, звучен и значаен за тоа што бил кога тој бил здодевен, пред она што беше сега, што беше порано и пред с all навалено во светот.

Да Да Рокинанте не беше коњ со лесен живот. Тој ја немаше целата храна што му беше потребна откако стана возрасен. Бидејќи бил кокож, ништо не му недостасувало и, според тоа, неговото здравје било одлично; но тогаш малку по малку почна да слабее. Стана толку слаб, ќе стане малку повеќе од кожа и коски. И да е така, тоа беше најдобриот коњ што можеше да го посака Дон Кихот, како што можете да прочитате на една од страниците на романот: »тоа е подобра планина од познатата Бабиека дел Сид и Букефало од Александар Велики ».

Приказни за Дон Кихот и неговиот коњ Рочантин

Слика од романот на Мигел де Сервантес, каде што можете да ги видите Дон Кихот и неговиот коњ Рокинанте

Низ романот можеме да го прочитаме бројот на настани што му се случиле на Дон Кихот и неговиот скапоцен коњ. Санчо Панза, неразделен човечки придружник на наводниот витез, во повеќе од една прилика тој покажа дека не го сака премногу коњот. На пример, кога ќе се искачите над него за да избркате не премногу пријатни зборови: »тој се обиде да се искачи од коњот до оградите; и така, од врвот на коњот, тој почна да им кажува толку многу навреди и укори на оние што го поддржуваа Санчо, што не е можно да може да се напишат... ".

Санчо е лик на кој, ако му се даде можност, Тој нема да се двоуми да го смени слабиот коњ за друг:

«Она што можете да го направите со него (тој се однесува на магарето на Санчо) е да го оставите во неговите авантури, сега тој се губи или не; затоа што ќе има толку многу коњи што ќе ги имаме откако ќе победиме, што Рокинанте е сè уште во опасност, не го менувајте за друг... ".

За среќа, Дон Кихот никогаш не би дозволил такво нешто да се случи: »Сеуште се надевам на Бога и на неговата блажена Мајка, цвет и огледало на коњите, дека наскоро ќе ги видиме и двајцата кои ги сакаме: вие со вашиот господар во влечење; и јас, над вас, ја извршувам функцијата така што Бог ме фрли на светот» Несомнено, овој голем човек, дури и ако не е повеќе од лик создаден од имагинацијата на еден од најпознатите шпански писатели на сите времиња, е пример што треба да се следи за сите оние кои ги почитуваат и се грижат коњите.

Дон Кихот денес (од крајот на XNUMX век)

Бидејќи беше објавена за прв пат на почетокот на 1605 година, приказната за Дон Кихот, освен што стигна до сите делови на светот, служеше како инспирација и за музичарите, и за филмските и за телевизиските сценаристи, и ако ова сè уште не е доволно, направени се стрипови, како Кихот (2000) од Вил Ајснер. Исто така, таа е присутна и на Интернет, како на пример на видео порталот ЈуТјуб.

И тоа е дека, вакви приказни, секогаш траат.

Се надеваме дека научивте многу за Роцинанте, коњот на Дон Кихот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.