Раса Кабардин

Раса Кабардин

La Раса Кабардин Тоа е примерен коњ, со топла крв и се карактеризира со одлични перформанси во општото коњиштво, во коњски ендуро и во кој било вид на работа.

Овој вид раса на коњи потекнува од Кавказ и израснати денес на териториите што одговараат на Русија и Грузија. Тоа е раса која потекнува од пред повеќе од 400 години. Сепак, експертите велат дека самата раса е многу постара.


Не се издвојува по тоа што е висок коњ бидејќи најмногу може да достигне 1,60 метри висина. Неговиот капут, исто така, има тенденција да биде многу едноставен, бидејќи преовладуваат тонови обично боја на заливот и црна боја.

Во однос на неговите анатомски и физички карактеристики, тоа е од голема ориентална убавина. Самата глава е многу привлечна во која се наоѓа римски нос, а таа е прицврстена за краток, но многу мускулест врат. Има важни прави рамена и создава голема моќ, и покрај неговата мала висина, ефект на поголема надморска височина. Сите чекори што кабардините се секогаш со одлична финост, добри и мазни. Неговата рамка се смета за исклучително силна.

Во вашиот темперамент се издвојува по својата голема енергичност, неговата голема склоност да извршува каква било активност, неговата неверојатна издржливост, неговата мирна покорност, неговиот внимателен мирен и неверојатен отпор.

Расата Кабардин се етаблирала во планинските региони на Кавказ, оваа област припаѓала на СССР и затоа, тие го користеле овој вид на видови во повеќе активности. Оваа раса произлегла од крстот помеѓу арапскиот коњ, родните раси на југот на областа, персискиот и туркменскиот; давање се искачи на една од најславните трки никогаш не видел никаде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.