Причини за губење на коњско палто

крзно
Вообичаено е коњите да пролевање палто во текот на зимата. Иако ако загубата е многу изразена, може да произведе непропорционален и неправилен пад. Ако падот е надвор од вообичаената сезона, зборуваме за проблем со кожна болест.

Коњ кој е здрав и добро згрижен ќе има сјајно палто. Секој проблем може да започне да се идентификува прецизно со гледање како го има палтото. Добро четкањето ќе спречи одредени проблеми и болести.

Можни причини

На пример a лошо прилагодено седло или што не е со големина на коњот може да предизвика губење на палтото во областа. Може да биде болно и за коњот, бидејќи тоа ќе предизвика иритација.

Лошата диета или добрата диета можат одведи го коњот да јаде крзно. Неисхранетиот коњ ќе избере да јаде свое крзно или на сите оние што му се на располагање. Тоа е симптом на нервоза поради недостаток на храна и тој ќе јаде сè што има на рака.

За нив е вообичаено да имаат алергии на која било хемикалија користени на нив, вклучувајќи спреј за мува и лекови. Миењето на ќебето на седлото со нов детергент е можна причина. Шампон и друг производ што се користи за чистење може да предизвика опаѓање на косата.

Зборуваме за болест на кожата кога коњот има губење на закрпи и ќелави точки без влакна воопшто. Исто така, гнилост од дожд. Честа габична габична инфекција со дамки кои завршуваат со големи плускавци. Како и рингворм. Иако супуративните ќелави точки формираат црвен прстен околу периметарот на раната.

Пред кој било промена на кожата на коњот Може да нанесете дерматолошки производи индицирани за тоа. Ако опаѓањето на косата продолжува или иритацијата се влошува, посетете го вашиот ветеринар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.