Природните реакции на коњите

Коњите имаат многу различни реакции според личноста на секој од нив, но што ако можеме да гарантираме дека пред страв тие ќе побегнат, Стравот од сите коњски коњи го принудува да трча без да размислува што го предизвикало ова чувство, но овој вид анализа ќе се изврши кога се наоѓаат на место за кое сметаат дека е безбедно.

Коњите се прекрасни животни, но, како што рековме во многу наврати, тие се страшно нервозни, па секој импулс или изглед на кој не се навикнати може да ги натера да трчаат во терор, не смееме да заборавиме на опасностите со кои се соочуваат дивите коњи, кои ги брка голема серија на месојадни животни, единствена заштита им е брзината при трчање.

Се разбира, оваа реакција е неконтролирана, затоа мора да разбереме кога работиме со коњи е дека коњите бегаат од страв, секако најголемиот од овие проблеми е кога животното го вози неискусен возач, кој не знајте како да реагирате кога ќе се видите на врвот на животно со тежина од стотици килограми, кое работи како ветер, без да има што да го спречи тоа.

Најдоброто нешто што треба да се направи е добро да се фатиме за седлото, да разбереме дека во тој момент нема да ни користи многу заузда, но ниту треба да го пуштиме, напротив, мора да станеме добро од мешавините и се справи со рацете на земете го животното за врат, нежно, галете го, и коњот ќе се смири и забави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.