Помошните узди и нивните опасности (II): уздите за врзување

Коњ со јаже со еластични узди за врзување

На фотографијата цениме правилна употреба на уздите за врзување; во овој случај тие се еластични, со што се помеки со устата на коњот

на врзување на уздите Тие се еден вид помошни узди кои се вклучени, пак, во рамките на фиксните узди. Тие одат од устата до обемот, или на страните на обемот или помеѓу двете предни нозе. Тие се наменети да се користат при ликвидација и работа на земја. Неговата задача ќе биде да го научи коњот, млад или не, правилно да ја свитка грбната линија и да развие добри мускули, со што ќе добие замав со поголема пропустливост и флексибилност, покрај тоа што бара контакт со амбулатурата.

Кога работиме на јажето, мора да земеме предвид низа упатства. Како прво, подобро е не работи чекор, бидејќи тоа е воздух со помалку импулс, а врзивите за врзување се користат со импулс и за негово подобрување. Исто така и подобро ниту на галоп, бидејќи тие не би дозволиле коњот флексибилно да го движи вратот (можеле да се користат само во понапредни коњи, за ублажување на проблемите и за многу краток период). Затоа, најсоодветен воздух за работа ќе биде џогирање, но секогаш загревајќи се без нив.

Кога се користи на монтиран коњ има две главни опасности: дека станува тврд во устата со отпор кон ембухурата или дека станува облечен во бегство од контакт, прекумерно виткање на вратот и ставање себеси зад вертикалата. Тоа е метод кој многу лесно удира во устата на коњот, особено со кратката должина на монтираниот коњ, така што тој е присилен во таа позиција.

Не се препорачува да се користи надвор од земјата од земја, туку уздите да се врзат не се ни најдобра опција Од сите помошни узди, бидејќи тие секогаш ќе ги ограничат движењата на коњот (еластичните се помалку навредливи) и постои опасност да бидат погодени во устата. Исто така, може да биде тешко за почетник правилно да ја прилагоди должината.

Коњ со врзување узди со тегови

Во оваа прилика, уздите се без еластична и со тегови; покрај тоа што се користи на качен коњ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.