Како да се отстранат крлежите од коњ

Крлежите можат да му наштетат на коњот

Крлежите се паразити кои сакаат топла и сува околина, но исто така се хранат со крвта на животните (вклучително и луѓето). Тие можат да станат многу опасни бидејќи се размножуваат и многу брзо, па затоа е важно да се заштити коњот од нив. Но, што ако веќе имате, како треба да го отстраните?

Во оваа статија ќе објаснам како да се отстранат крлежите од коњ, како и болестите што можат да ги пренесат и како да се спречат.

Што се крлежи?

Крлежи тие се грини кои се хранат со крвта на своите жртви и тоа исто така се вектори на заразни болести. Тие се карактеризираат со тоа што се поделени на два дела:

 • Орален апарат и поглавје (врат и прозома, понекогаш погрешно наречена цефалоторакс)
 • Тело (споени градниот кош и стомакот). Слично на тоа, репродуктивниот систем се наоѓа во оваа област, женката е формирана од јајник, јајцевод и отвор на гениталиите, а мажјакот со тестиси, семенски везикули и деферентни дели.

Неговиот биолошки циклус е како што следува:

Lifeивотен циклус на крлеж

Слика - Википедија / Симонсаман

Како гризат?

Крлежите се паразити што можеме да ги најдеме на поле, но и во градини, особено ако има домашни животни, скриени во тревата чекајќи да помине евентуална жртва. Откако ќе го лоцираат, скокаат на неа и ја бараат најдобрата област од каде да започнат да се хранат. Тоа е кога коњот - или кое било животно - може да почувствува јадеж.

Штом го пронајдат вистинското место, ја пробиваат кожата со своите »заби» наречени хелицери и почнуваат да цицаат крв. Веднаш штом ќе започнат, тие лачат еден вид цемент околу устата со цел да добијат добро прицврстување при хранењето. Овој цемент е богат со протеини, липиди и јаглехидрати кои можат да предизвикаат кожни болести. Но, ова не завршува тука.

За време на пирсинг на кожата, крлежи солза крвните садови предизвикува крварење. Во исто време, тие воведуваат вирус или бактерии преку нивната плунка, чии молекули, заедно со воспалителниот и имунолошкиот одговор на жртвата, соработуваат за да формираат апсцес од кој ќе продолжат да цицаат крв.

Како ги отстранувате крлежите од коњ?

Крлежите можат да му наштетат на коњот

Крлежите, откако ќе се наполнат, нешто што се случува по неколку дена, тие ги ослободуваат сами. Сепак, За сопствената безбедност на коњот - и спокојството - важно е да ги отстраните веднаш штом ќе ги видиме. Но како?

Првото нешто што треба да биде јасно е дека не можеме да ги земеме со прсти и да ги повлечеме, бидејќи единственото нешто што ќе го постигнеме е главата да остане внатре и да исфрли течности, кои можат да содржат вируси или бактерии. Многу е потребно да се користат пинцети за отстранување крлежи што продаваат во која било продавница за миленичиња.

Со пинцетите во рака, ќе ги одржиме крлежите за нивните уста, што е можно поблиску до кожата на животното. Подоцна, спроведуваме континуирано и бавно движење на влечење, без ротирање, приближно една минута нормално на кожата сè додека не успееме да ја извлечеме. Во случај да останат остатоци, можеме да се обидеме да го отстраниме со пинцети или да почекаме да видиме дали сопственото тело на коњот го протера само по себе. Ако не, најдобро би било ако ветеринар се погрижи за тоа.

Што да направите ако имате многу? Дали постои ефикасен природен лек?

Кога коњот има многу крлежи, она што треба да направите е да го третирате со специфичен антипаразит за овие животни што, повторно, ветеринарот може да го препорача. Сепак, Ако сакаме прво да пробаме природни лекови, можеме да го сториме следново:

 • Измешајте 30мл маслиново масло со 10 капки масло од лаванда, еукалиптус и мајчина душица.
 • Гответе многу стебла на пениројални (повеќе или помалку, оние што ќе се вклопат во едната рака). Останатата инфузија се става во распрскувач и се прска врз животното.

Пироплазмоза, многу опасно заболување од коњи

За да биде среќен коњ, потребно е да се отстранат крлежите

Крлежите можат да предизвикаат сериозен проблем кај коњите: пироплазмоза или коњска бабеоза. Тоа е болест која штом стигнат до црвените крвни зрнца ги уништува. Притоа, телото ослободува билирубин, кој е одговорен за жолтеникавата или портокаловата боја што ќе ја добијат видливите мукозни мембрани на очите и устата. Кога се елиминира голема количина на овие топчиња, под 27% хематокрит, коњот ќе стане анемичен.

За неколку дена по инфекцијата, коњот ќе почнат да ги покажуваат овие симптоми:

 • Треска
 • Губење на апетит
 • Распаѓање
 • Во тешки случаи: респираторни проблеми, колика, бронхитис

Иако тоа обично не е фатално, потребно е да се прегледа од страна на ветеринар и да се даде соодветен третман за да може да се опорави. Сега, мора да имаме предвид дека нема дефинитивен лек: коњот ќе ја носи болеста до крајот на својот живот.

Дали ти било корисно?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.