Нега на коњски нозе (II)

Грижа за нозете на коњот

И покрај тоа што живее во слобода на коњите им треба многу грижа за нозете, начин да се обезбеди долг живот. И покрај тоа што се животни кои живеат во дивината, мажите честопати бараат од нив да извршат низа задачи што можат да бидат тешки, како што се носење јавач, скокање, галопирање на асфалт, минување многу часови во штали.

Рожницата на копитата на коњи не престанува да расте за време на својот живот, се проценува дека растот е околу еден сантиметар месечно, но како што расте, тој исто така се троши. Затоа е потребата да се користи хардвер, кој ќе послужи за да се избегне прекумерно абење на кацигата.

Главната грижа за кацигите е чистење, многу важна задача што не треба да се избегнува. Во повеќето случаи недостатокот на чистење, заедно со употребата на несоодветни материјали или маснотии и многу влажни кревети може да предизвикаат сериозни проблеми.

За да се исчисти, треба да се користи производ наречен средство за чистење на шлемови и да се користи на следниов начин:
Dirtе се обидете да ја отстраните нечистотијата работејќи од петицата кон огнот, внимавајќи да не продирате во меките области на жабата.

Кога треба да го исчистите централниот жлеб, треба обрнете внимание на барање на какви било знаци на гниење.

Повеќе информации - Нега на коњски нозе


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.