Најчести повреди при возење коњ

типични повреди на јавањето

Јавањето коњ е спортска активност каде возачот работи на многу физички области. Помага при тонирање на мускулите, одржување на добро држење на телото, а исто така е добра кардиоваскуларна вежба. Покрај тоа, се разбира, на менталните придобивки што ги носи, како што е расчистување на умот.

Тоа е активност каде рамнотежата помеѓу коњот и јавачот мора да биде совршена. Во рамките на јавањето коњи има голема разновидност на спортски модалитети, секој со своите особености во однос на физичката подготовка, обуката на возачи и коњи, опремата итн. И затоа жПостојат некои почести повреди во една или друга дисциплина, но генерално истиот вид на повреди произлегува од овој спорт без оглед на модалитетот што се практикува.

Во коњаницата, и возачот и коњот можат да бидат повредени, сепак денес ајде да се фокусираме на повредите на возачот и како да ги спречиме Дали си спремен?

Може да се верува, особено оние повремени возачи, дека практиката на овој спорт не бара големи физички побарувања од нивна страна. Ова е прилично честа грешка што може да доведе до повреди на мускулите и тетивите како резултат на преголем напор, повреди и / или фрактури поради падови поради недоволно познавање на техниката на јавање.

Затоа сакаме да го потенцираме тоа Возењето, особено неправилно и без потребната опрема, може да доведе до многу сериозни повреди како што се повреди на главата, фрактури на 'рбетниот столб, повреди на' рбетниот мозок или друг вид на повреди кои можат да остават последици. Значи, ќе знаеме кои се ризиците од возење коњ и, што е најважно, како да ги избегнеме или намалиме штетата.

Повреди на коњот

Потребно е да се подготви коњот пред да се изврши било каков вид јавање, за време на овој процес може да претрпиме некои повреди од различни причини, како што се гребење со околината, каснувања или газење од коњ. И се разбира, познатите клоци.

За време на целиот процес на подготовка на коњите, мора да бидеме внимателни кон реакциите на животното за да ги избегнеме сите овие повреди тоа може да биде последица од тоа животното да се исплаши и да се движи, повредувајќи нè.

Повреди на коњот

Повреди поради несоодветна опрема

Сите спортови имаат опрема неопходни не само како разлика на споменатиот спорт, туку и тие се дизајниран да ни помогне да спроведеме соодветна и безбедна практика за тоа. Во јавањето ќе ви требаат: чизми, панталони за возење, ракавици, шлем и заштитни елеци. Во некои прилики, употребата на очила се препорачува и во оние активности што се спроведуваат на отворено поле.

Не користењето на вистинскиот коњ може да предизвика: рани на рацете, повреди или ерозии на телињата, иритации на нозете и задникот, шок траума на главата итн.

Повреди на пад на коњи

Една од најчестите причини што доведуваат до повреди кај возачите е падот на коњот. Најчестите повреди во овие случаи се скршени коски, како што се ребрата, клучната коска или пршлените.

Во многу наврати има и фрактури во коските на рацете или дислокации во хумерусот кога се обидувате да се држите за уздите за време на падот. Оваа рефлексна акција се јавува и за да се обиде да не падне и за животното да не избега. Постои одредена полемика помеѓу тоа дали постапката на држење на уздите е добра или не, бидејќи може да предизвика повреди на рацете и 'рбетот, но од друга страна, ја забавува брзината на падот и обично избегнува удари во главата од во многу Понекогаш тоа нè тера да паднеме на нозе.

Неизбежно е да паднете од коњот во одреден момент или во друг момент, сепак што ако можеме да ги спречиме повредите што може да ги предизвика падот со носење соодветна опрема, каде шлемот е од суштинско значење.

Повреди на мускулна декомпензација

Кога се вози коњ, се тонираат голем број мускули, како што се стомачните, задникот или грбот. Сепак, кај професионалните или редовните возачи, сигурно заболувања добиени од јавање, особено во долниот дел на грбот. 

лумбална повреда

Мора да се има предвид дека кога вежбате јавање, Некои мускули се развиваат многу, додека спротивставените мускули не работат и затоа не се развиваат. И ова прави мускулите стануваат неурамнотежени што доведува до болести и проблеми хронични блокади на грбот и / или зглобовите во 'рбетот.

За да се намали ризикот од појава на овие повреди, потребно е работат мускулите да ја зголемите вашата маса Како? изведување на одредени вежби кои го зголемуваат процентот на мускулна маса во грбот за да спречат јавањето да влијае на нашиот 'рбет. Ова не е нешто изолирано од јавањето коњ, но се јавува во многу спортови, затоа е неопходен целосен тренинг на телото за спортисти.

Да земеме пример за да стане јасно. Јавањето работи многу на бицепс, флексори на рачен зглоб и прст, стапици и 'рбетни во ерекција. Затоа, паралелно треба да се изведуваат вежби кои работат со трицепс, екстензори на рачен зглоб и прст, пекторални и стомачни. На овој начин би избегнале повреди на декомпензација во оние делови од нашето тело.

Други вообичаени повреди

Колената

Овој дел од нашите нозе е еден од оние кои најмногу можат да страдаат од практиката на јавање, бидејќи положбата во плита заедно со нивно носење близу до телото на животното, предизвикува страдање на лигаментите.

Мускули на нозете

Адуктите на бутовите поради неговата употреба за држење и управување со коњот, тие можат многу да страдаат и да предизвикаат руптури на фибриларот.

Мускулите на телето и ахиловата тетива, во зависност од тоа како се користи струјата, можат да бидат повредени.

Колковите

Поради отворање на нозете неопходни за јавање и во зависност од тропањето што го трпи возачот, може да оди дури и до дислокација на колковите во одредени прилики.

Дури и со сè, не паничете, со добра подготовка и со претпазливост, можете безбедно и здраво да јавате коњ. И се разбира, во случај на проблеми со грбот препорачливо е да се консултирате со лекар пред возење.

Се надевам дека уживате во читањето на овој напис колку што јас го пишувам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.