Најдобра раса на коњи

Шагија

Извор: Википедија

Кога зборуваме за најдобрите раси на коњи, несомнено арапскиот јазик е обично меѓу омилените на познавачите на коњи. Затоа не е изненадувачки што една трка што произлегува од премин на Арапскиот со неколку кобили што се издвојуваа за коњаницата за неговиот голем отпор, издржливост и храброст, многумина ја сметаат за најдобра раса на коњи во светот.

Зборуваме за расата коњи со арапското име "Shagya", поради името на пастуви што ја создадоа оваа раса.

Дали сакате да дознаете малку повеќе за оваа раса?

Во XIX век, Тие сакаа да постигнат раса на арапски коњ што е добра за воени уметности, работа на терен на територијата на Маѓар и исто така за закачување.

Веќе во претходниот век, австриско-унгарската монархија започна со избор на коњи со цел да се постигнат отпорни, брзи монтирања и храброст за коњаницата на својата војска. При оваа потрага, два фактори биле важни: од една страна бедуинскиот пастув Шагја и од друга страна, античките црни раси на Унгарија и Трансилванија, потомци на Тарпан, кои уживале слава за својата храброст, издржливост и брзина.

Покрај Шагија, основата на оваа нова трка што беше во тек, тие ја воспоставија Арапски пастуви и кобили увезени од Исток во Унгарија. Овие коњаници тие биле прекрстени со кобили од раса Трансилванија тие беа избрани за нивните добри вештини за обука, издржливост, храброст и издржливост, сите важни карактеристики за коњите на коњаниците.

Преминувањето се случило во фарма за обетки основана во 1789 година од мајор Josephозеф Чеконикс, наречена Баболна. Оваа фарма со обетки се наоѓала во близина на границата меѓу Австрија и Словачка и припаѓала на Кралската и Царската Угриа.

најдобра раса на коњи

Извор: Википедија

Ајде да разговараме малку повеќе за Shagya, се смета за најважниот пастув за основата на оваа раса. Тоа бил бедуински пастув со висина од 160 см, кој бил донесен во Хугриа од Сирија во 1836 година поради неговите добри вештини и карактеристики на размножување. Тоа секако беше соодветен избор, бидејќи Кога го видоа ветувачкиот резултат на неговото потомство, беше одлучено новата раса да го носи името на овој пастув. Вистина е дека името на расата Арапска Шаѓа нема да биде признаено од Светската организација на арапски коњи до крајот на XNUMX-тите години на минатиот век.

На овој начин, најдобрите мајчини кобили биле прекрстени со арапски пастуви, создавајќи поцврсти и повисоки коњи од Арапите и кои исто така ги поседувале добрите квалитети на овие последниве.

Шагијата Наскоро станаа омилените коњи на офицерите на коњаница и стекнете слава во светот на коњите благодарение на неговите добри вештини за јавање.

Расата денес

Во моментов, трката Шагија тие се одгледуваат во разни фарми со обетки, со повеќебројни примероци во Германија, каде што во 1970 година некои одгледувачи беа охрабрени да ја воведат оваа раса во светот на коњи со голем успех. Неговото размножување во Европа и Америка се шири со текот на годините, стекнувајќи следбеници и обожаватели. Во Шпанија неколку одгледувачи Тие исто така се впуштија во размножување на оваа раса и иако има малку примероци, тоа може да се види во нашата земја.

Карактеристики на раса Shagya

Тие се коњи со многу послушен и благороден, со одлични способности за висока конкуренција и како рекреативен коњ. Тоа е исто така, интелигентно животно кој брзо и лесно ги учи упатствата на воспитувачот.

Извор: Википедија

Со висина на гребенот помеѓу 150 см и 155 см, тие имаат а мускулна заднина, силни екстремитети и цврстина, кои покажуваат крст со топлокрвни коњи. Плус, ја наследи естетската убавина на своите арапски предци, со благородно лежиште и движења на течности. Естетски станува збор за класичен арапски коњ, но со поголем распон на крилјата.

Преовладувачкото палто е сиво, иако може да се забележи која било од карактеристичните бои на арапските коњи.

Затоа, тоа е многу разноврсна коњаница, која совршено се прилагодува на сите коњски активности, од задачи со лесно снимање до голема конкуренција.

10 други раси основани на подиумот на раси на коњи

Арапски коњ

Како што споменавме на почетокот на статијата, секоја листа на најдобри коњи во светот мора да има место за оваа раса. Е една од најстарите раси на коњи, а исто така и нејзината генетика се наоѓаат во огромното мнозинство на современи раси на јавање коњи.

Ако сакате да дознаете повеќе за овие интелигентни животни, кои развиваат блиски односи со човекот и одличен карактер за кој се избрани за голем број активности на коњи, препорачуваме да го прочитате нашиот пост: Арапскиот коњ

Appaloosa

Оваа раса потекнува од избор направен од Индијанците од Нез Перс, меѓу американските диви коњи, во потрага по животно што ќе ги исполни вашите очекувања во лов и борбени активности. Тие избраа некои многу отпорни животни кои можат да патуваат на долги растојанија без проблеми. Покрај тоа, да се биде благороден и се истакнува по својот посебен капут.

Препорачуваме да прочитате Коњи од апалоса и нивниот препознатлив капут со петна да дознаете повеќе за историјата на оваа раса.

Коњски кварт

Оваа раса, исто така наречена четвртина коњ, е по потекло од САД и се истакнува во кратки кариери 400 метри од каде доаѓа неговото име. Е една од расите со најрегистрирани примероци во светот, така што нејзината популарност е очигледна. Сето ова благодарение на добрата способност за возење и големиот отпор на долгите прошетки.

Се вели дека тие се коњи на каубои и селани кои живеат и умираат на коњ, вреди да се знае малку повеќе за нив, не мислите ли? Коњски кварт

Боја на коњ

И оваа раса Тоа се должи на домородните Американци, кои започнале со нивното размножување со преминување на четвртната раса на коњи со коњи со крзно пинто. Создавање раса на коњи многу погодна за работа на фарма или ранч, родео и јавање коњи. Тие се исто така многу погоден за помлади возачи, да се биде пријателски, интелигентен и вреден коњи.

Англиски чистокрвни

Чистокрвни се животни добро пропорционален, елегантен за гледање кои се одлични со брзина и подвижност. Тие се потомци на три арапски пастуви кои биле увезени во Англија помеѓу 1683 и 1728 година. Сите современи чистокрвни коњи потекнуваат од линијата на еден од овие пастуви. Овие животни тие преминаа со англиски кобили со цел да го постигнат најдобриот коњски тркач можно, што резултира во Раса на чистокрвни коњи.

Коњ од Андалузија

Исто така познат како чистокрвен шпански, е уште еден од коњите што не може да изостане од списокот на најдобрите коњи во светот. Ние сме порано друга од најстарите раси, ибериски коњ од барокен тип, се смета за еден од најдобрите коњи за војна по својата сила и исто така се издвојува по својата убавина особено за нивната густа грива и опашка.

Оваа раса имаше фундаментална улога во современите трки и во Америка и во Европа. Ако сакате да дознаете повеќе за нејзината историја, препорачуваме да прочитате: Коњ од Андалузија

Морган

Оваа раса на коњи е една од првите раси на коњи развиена во САД и затоа влијаела на голем број раси во земјата, како што се коњот четвртина или коњот на Тенеси. Тие се компактни и рафинирани животни со голема разноврсност, што ги прави идеални за добар број дисциплини.

Неговиот добар карактер го прави идеален за јавање коњи, слободно време и некои задачи како работен коњ.

Можете да дознаете повеќе за оваа и другите американски раси тука: Главни раси на американски коњи

Хановерски

Коњ од Хановер

Извор: викимедија

Ние сме порано една од најважните трки во однос на скокачките дисциплини. Таа е една од типичните раси избрани за облекување. Понатаму, тоа е еден од најуспешните спортски настани, што ја прави навистина популарна раса.

Станува збор за дагилни квини со извонредна скокачка моќ благодарение на одличните екстремитети. Покрај тоа, тие имаат мирна и послушна природа. Дали сакате да дознаете повеќе за овие одлични коњи? Препорачуваме: Коњи од Хановер, една од главните раси на скокови

Trakehner

Извор: youtube

Се смета најелегантната раса на коњи. Тие се многу важни коњи во светот на коњичкиот спорт и дресот, што исто така има многу успеси во Олимпијадата.

Тие се животни г.голема отпорност, сила и чувствителност, кои имаат репутација на комплицирани коњи. Сепак, со нивниот возач тие се многу сигурни животни.

Ако сакате да дознаете повеќе за нив, не пропуштајте: Коњи Тракенер, карактеристики на најелегантната раса

Перчерон

По потекло од провинцијата Ле Перче, тоа е А. робустен, силен и убав коњ нацрт. Расата се ширеше и во секоја земја се појавуваа различни примероци од расата.

По Втората светска војна, расата го зголемила бројот на копии непознато. Ова се должеше на потребата да се преместат тешки материјали за да се обноват катастрофите предизвикани од војната.

Комплетна статија за овие одлични коњи ќе најдете овде: Коњ Перчерон


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.