Коњска инфективна анемија или мочуришна треска

коњска анемија
La инфективна анемија типично за коњите е предизвикано од а вирус од семејството ретровириди. Неговата еволуција е хронична, чии симптоми се: треска, распаѓање, анемија и едем. Повеќето коњи се опоравуваат со соодветен третман. Сепак, тие ќе бидат носители на вирусот.

Оваа болест се наоѓа главно во мочурливи и плевелишта. Оттука е позната и како мочуришна треска. Тие се оние кои го фаворизираат пренесувањето преку каснување од инсекти кои цицаат крв. Во шталите може да се пренесе со муви.


Симптоми, дијагноза и лек

Клиничките симптоми на акутната форма на инфективна анемија кај коњите имаат тенденција да бидат неспецифични. Во благи случаи, почетната треска може да има многу краток почетен период. Сепак, во акутни случаи, треската ќе биде многу висока. На коњ ќе покаже слабеење. Брзо дишење, слабост на нозете и губење на тежината.

Тестирањето за болеста се врши со употреба на Тест на Когинс. Мора да се има на ум дека анемијата не се спречува со вакцини, иако со периодични тестови може да се открие на време. Особено ако коњот е изложен во област со ризик да го претрпи или да се зарази.

Третманот се состои во одмор на коњите за време на периоди на треска. Антивирусни и антибиотици. Theивотното ќе треба да пие многу вода. По надминувањето на најакутните периоди, коњот ќе биде имун една година. И не заборавајте дека коњот ќе биде носител за цел живот и ќе мора да биде изолиран во карантин за да не ги зарази останатите животни.

Најдобар начин за превенција е да се чува коњот од мочурливи и плевелишта и да се чува неговиот живеалиште во оптимални услови. Како и да има исцрпна контрола на болести преку здравствени тестови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.