Коњот Пасо Фино од Колумбија

Иако како скоро сите Раси на Јужна Америка Неговото потекло е при пристигнувањето на коњите од Шпанија во моментот на освојувањето до оние географски широчини и животните што ги користеле армиите и обичните луѓе кои оделе на работа секој ден, па овие животни завршуваат како најчестото потекло чисто од локални раси.

Иако животните со убав чекор имаат јасно потекло од Шпанија, кога совпаѓањето на погрешната генерација дозволи појава на седло коњ, и токму од овие коњи оние што пристигнаа покрај Кристофер Колумбо имајќи го како точка на слетување, оној што денес е прекрасен остров на карипската Доминиканска Република.

Коњите Пасо Фино го однеле најдоброто од расата на нивните предци, така што лесно можете да ја видите благодатта на Андалузијците и енергичноста на Барба, но пред сè најкарактеристичното нешто што го има е маршот на шпанскиот Бербер , но благодарение на огромната количина на информации што минуваат низ гените е можно да се препознаат во одењето од ждребиња, пред неколку дена можеше да се види колумбиски колтен чекор од неколку недели и шокантно е да се види како без никаква интервенција на тренер веќе во својата прошетка го има чекорот.

Прекрасно е да се видат различните походите што ги имаат овие коњи, покрај различните чекори, кратки и долги, покрај кас и начинот на кој ги изведуваат, па доколку имате можност да возите еден од овие примероци или да видат емисија со нив, тие ќе можат одблизу да видат за што станува збор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Брунел Сантос dijo

    За мене тоа е најкомплетниот коњ, може да трча, да оди и особено одењето четири пати што никој друг коњ не може да го стори. Тоа го прави уникатен примерок