Коњи Тракенер, карактеристики на најелегантната раса

Trakehner_contest

Извор: викимедија

Коњите Тракехнер потекнуваат од Источна Прусија, во регион кој некогаш и припаѓал на Германија, потоа на Русија, а сега е дел од Полска. Сепак, оваа раса се уште е позната како „Источен пруски жежок коњ“

Таа е една од најстарите раси на топлокрвни коњи во светот. Тие се многу поврзани со јавање и тие се од големо значење во светот на коњскиот спорт и облекување. Примероци на Тракенер секогаш има на меѓународни и национални турнири.

Дали го познаваме малку подобро?

Расата Тракенер има многу успеси во Олимпијадата, особено во дресот и целосното шоу. Но, не само што се истакнува во спортот, туку е многу погоден коњ за возење и одмор. Затоа сме порано разноврсна коњаница.

Раса Тракенер

Како aубопитен факт, во градот Верден во Долна Саксонија, има статуа на Темпелхутер, познат пастув од расата.

Како што се тие?

Ние сме пред некои коњи на многу елегантно и благородно лого, со висина на гребенот што се движи од 162 см до 168 см. Неговата глава, со исправен профил, е добро пропорционална и има широко чело и големи очи. Нивните  екстремитетите и зглобовите се силни и завршуваат во тврди капи. Покрај тоа, прилично кратката должина на прачката го прави поблиску до земјата.

Друга карактеристика на расите се нивните моќни задни делови, што ве натера да се истакнете во трки со скокови во шоу.

El крзно од оваа раса, може да биде кој било од цврстите слоеви, истакнувајќи ги костенот, костенот, темниот костен и црните слоеви.

Имаше време кога меѓу топлокрвните коњи, како што станува збор за расата, стануваше збор за тоа што нема да има ртови побожен. Исклучок беа Тракенери.

Како уште еден curубопитен факт во врска со крзното, На почетокот на размножувањето на расата, земена е во предвид бојата на нејзиниот капут Па, според неговата разновидност се сметаше дека разликуваат физиолошки карактеристики. На пример, за кобилите обложени со костен се вели дека се чувствителни, со голем потенцијал и елеганција. За нив се веруваше дека се потомци на англиски чистокрвен пастув и единствената линија потекнува од расата Хановер, основана од пастув Тракехнер.

Тракенер кобила и ждребе

Извор: Викимедија

Што се однесува до неговиот карактер, понекогаш тие покажуваат дека имаат голема чувствителност, сила и отпорност. Ова ги направи познати по тоа што се тешки коњи, но под нивниот јавач тие стануваат сигурно животно.

Малку од вас историја

Кога регионот беше колонизиран од Орденот на Тевтонски витези во XNUMX век. Мал локален коњаник по име Шејјукен започна да се размножува. Тие беа коњи кои се издвојуваа по својот отпор и флексибилност, кои доаѓаа од расата Коник и примитивниот Тарпан. Овие коњи биле прекрстени со ориентални коњи и на тој начин се роди источниот пруски коњ. 

Како и да е да се зборува официјално потекло на расата, мора да одиме неколку века напред. На 1732, Фредерик I од Прусија основа фарма со седла коњи во градот Трахенен. Целта на расата беше да служи како планина за армијата и истовремено да ја облагородува локалната раса: коњите Швајкен. Да го направам тоа, беше одлучено да се премине локалната раса со англиски и арапски чистокрвни раси, што резултира со раса Тракехнер и Тракехен.

До почетокот на Првата светска војна, армиите добија добар освежителен коњ за патување и сакаа да продолжат со потрагата по коњ што ќе ги исполни сите нивни очекувања: раса отпорна на воени тешкотии, храбар да ги издржи звуците на битката грев темор и визуелно привлечно бидејќи сигурно било офицерско седло. Под сето ова, трката заврши во форма.

Покрај тоа што им било судено да бидат коњи на седло, земјоделците открија дека станува збор за животно со добри работни вештини и за тоа е потребно мало одржување. По пат на почна да се подига исто така како работен коњ што не би траело долго за да се претвори во елегантен коњ за влечење за повеќе одбрани вагони.

Значи, ние сме соочени со две верзии од иста раса, но и двете со добри вештини како коњ на седло. Малку по малку овие две верзии тие беа измешани, со што се консолидираше сегашната трка во Транкенер. 

Потомство Тракехмер

Извор: викимедија

За време на Прва светска војна, Коњите Тракенер имале А. значително намалување на нивниот број на примероци. На одгледувачите им остана голема задача да успеат да ги надминат бројките и да го вратат квалитетот на расата. Сепак, суровите временски услови и инвазијата на руската армија ги натера луѓето да мора да го напуштат својот дом и живот. Затоа одгледувачите не можеа да си ја завршат својата работа. На 1944 година, главната нож на Тракехен е евакуиранаОколу 800 кобили, пастуви и ждребиња заминаа за Русија.

Додека луѓето од Трахенен беа во можност да бегаат, преживеаја само неколку коњи од расата што толку внимателно ги одгледаа. Но благодарение на некои одгледувачи, расата успеа да продолжи понатаму не е неговото место на потекло, бидејќи Тракехен денес не постои.

Некои од овие коњи беа однесени во Киров каде што би се појавил рускиот Тракенер. 

За време на Втора светска војна, трката беше повторно во опасност од истребување. Војната и гладот ​​во Германија предизвикаа многу коњи да умрат или да бидат заклани за месо. Тие биле спасени кога примероците биле пренесени во Германија. Таму се регистрираа и почнаа да се одгледуваат, добивајќи многу избалансирани коњи. Во 1947 година е основано Западногерманското здружение на одгледувачи и пријатели на коњот Сангре Калиенте со потекло Тракенер. Расата започна да се обновува, почнувајќи со најдете и соберете ги примероците што преживеале. Јас би предложил во Германија Gesellschaft од Тракенер, Еден здружение за промовирање на расата тоа би се проширило на целиот свет.

Тракенери беа се користи за подобрување на другите конкурентни раси на коњи како што е случај со коњите од Хановер.

Денес е раса што се зголемува и во примероците и се шири низ целиот свет. На пример, во Германија се регистрирани околу пет илјади примероци.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.