Вирус на нилска треска кај коњи

вирус

ЃНилска треска на коњи Тоа е вирусно заболување, предизвикан од флавивирус познат како вирус Западен Нил, и кој ги користи комарците како преносни средства. Тоа е сè уште непозната болест.

Областите со најголема циркулација на вирусот се оние каде што има поголема густина на комарци и птици, што одговара на умерените и влажни климатски зони каде има акумулација на вода, како што се мочурливи области, речни делти и езера, и во кои има изобилство комарци и птици.


Како се пренесува

Комарците ја стекнуваат инфекцијата хранејќи се со заразени птици и го пренесуваат вирусот на други птици, животни, па дури и на луѓе. Така станува вектор на болеста. Кога коњот е каснат од заразениот комарец, вирусот влегува во крвотокот на коњот од каде, не биде негов природен домаќин, исчезнува за многу кратко време.

Неодамна заразениот комарец може да го пренесе вирусот на луѓето и коњите. И овие и луѓето се сметаат ќорсокак гости бидејќи, иако се заразени, тие не ја шират инфекцијата. Инфицираните коњи не претставуваат ризик за другите коњи.

Симптоми

Меѓу симптомите што може да се забележат се: губење на апетит, депресија, промени во однесувањето, опаѓање на долната усна, проблеми со голтање, променети рефлекси на лицето и чувствителност, намален вид, мелење заби, општа слабост. Иако коњот може да биде заразен без да покаже никакви клинички знаци. Обично не претставува слики со треска.

Не постои специфичен третман за треска во Нил, едноставно мора да ги ублажите симптомите обезбедувајќи удобност. Малку по малку коњот ќе се опорави.

превенција

Најдобар начин да се спречи коњот да биде под влијание на вирусот Нил е превенцијата. Првиот е вакцинација. Потоа избегнувајте да бидете изложени на места каде што се вообичаени комарците. В.поставување мрежи против комарци во куќиштата како и употреба на инсектициди.

Избегнувајте акумулација на застоена вода бидејќи тоа е главниот извор за репродукција на комарците. И особено во периоди од годината кога комарците се размножуваат најмногу, чорапите мора да се удвојат за да се спречи заразување и гризење на коњот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.