Како коњите ги препознаваат човечките изрази

изрази

Според една студија, коњите можат препознајте одредени изрази на лицето на човекот како радост или лутина и тоа го прават преку левото око.

Истражувачите, предводени од д-р Ејми Смит, ја анализирале реакцијата на 28 коњи откако им презентирале фотографии со лице на маж, кои ги покажале и двајцата позитивни, како и негативни чувства и сите го примија преку око.


Сите животни на цицачи користат десна хемисфера за примање емоции кои тие ги зафаќаат преку окото, задолжени за обработка на сите негативни информации. Научниците исто така откриле дека срцевиот ритам кај овие животни значително се зголемува кога биле изложени на лути или лути лица.

Коњите прикажаа 'посилен одговор на негативни отколку позитивни изрази„, Што се должи на важноста што ја придаваат„ на препознавање на можни закани во нивната околина “, вели докторот на проектот. „Препознавањето лути лица станува алармен систем кој им овозможува на коњите да го предвидат негативното однесување на луѓето“, забележал истражувачот.

Заклучено е дека коњите можат да ги препознаат емоциите на луѓето поради искусната еволуција и нивното припитомување, ова ќе им дозволеше на екои го прилагодуваат и толкуваат однесувањето на мажите и жените. Истражувачите забележале дека нивните резултати го демонстрираат влијанието на човековото однесување врз овие животни.

По експериментот, тој ги стави дилемата и различните прашања на маса. Дали е тоа вродена реакција, можеби резултат на долгогодишна ко-еволуција со луѓето? Или тоа е научена способност, една по една, исто така како последица на постојана интеракција со двојни деца?

„Коњите можеби развија предци и инстинктивна способност да ги толкуваат нашите емоции“, заклучува коавторот на студијата. „Но, алтернативно, тоа е исто така вештина што може да се научи и го усоврши секој коњ самостојно и за неговото искуство низ годините ».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.