Пони и нивните карактеристики

Пони
Пони, во однос на нивните посебни карактеристики, е тоа тие се помали од коњите, бидејќи, неговата висина осцилира околу 150 см и неговата тежина е околу сто килограми. Тие исто така имаат цврсти кратки нозе и подебело крзно.

По разни студии се покажа дека предци на коњи Тие имаа големина слична на онаа на денешните коњчиња. Припитомувањето и човечката селекција доведоа до подобрување на видовите и тие достигнаа поголема висина.


Најстарата позната раса на коњчиња е Ексмур, користена од античките доселеници во Велика Британија пред римската окупација. Во моментов има најмалку 55 признати раси на коњчиња, сите потекнуваат од нивните предци.

Многу од расите се родени во Западна Европа, најмалиот е Шетланд, со големини кои се движат од 70 см до 106 см. Меѓу другите раси во овој регион се астурконите, мончините, галициските коњчиња или шумата.

Сè уште постојат потомци на најчистите и примитивни раси на коњчиња и тие се карактеризираат со фактот дека задржуваат некои карактеристики на примитивните коњски коњи од кои се спуштаат, како што се ленти долж грбот или на нозете, месна муцка, грмушки и полу-исправени гриви итн.

Бидејќи е крајно послушно и лесно се собира, тие се идеални, главно, како јавање и некои коњички активностикако што се дресирање, реахонео и во посебни случаи, скокање, бидејќи иако е многу кратко, пони може да прескокне препреки високи до 1,40 метри.

Понито се издвојува по тоа што е неверојатно чувствителен вид, ако поради некоја причина се чувствува лошо третирано станува депресивноЗатоа, нивната грижа е многу посебна и ние мора да осигураме дека тие се чувствуваат среќни и пријатно со своите старатели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.