Како е циркулаторниот систем на коњот

коњи

Во написот на Денес ви кажуваме за еден од основните делови за секое живо суштество: циркулаторниот систем. И конкретно оној на коњите.

Биолозите кои се експерти за овие животни наведуваат дека може да се најдат приближно 300 различни раси на коњи. Секоја раса има свои посебни карактеристики и во надворешниот изглед на животното, меѓутоа во однос на функционирање на телото, сите коњски коњи се развиваат и работат на практичен идентичен начин со припаѓање на ист вид на животински свет. Затоа, во врска со нивниот циркулаторен систем, без оглед на расата, она што можете да го откриете во статијата, се применува на сите коњи, без оглед на нивната раса.

Дали го знаеме малку подобро овој дел од телото на овие неверојатни животни?

Функционирањето на циркулаторниот систем е многу слично како кај луѓето, така и кај другите цицачи. ИЦиркулаторниот систем е составен од кардиоваскуларниот систем, формирана од срцето и каналите низ кои циркулира крвта, и од страна на лимфниот систем. Основниот орган на циркулаторниот систем е срцето, кое е задолжено да испумпува крв до сите делови на телото преку вени, артерии и капилари. Од друга страна, лимфниот систем е формиран од лимфните садови, од лимфните јазли и два органи: слезината и тимусот. Тој е задолжен за имунолошкиот систем на организмот на цицачите.

циркулаторниот систем на коњ

Извор: pinterest

Кардиковаскуларниот систем

Овој систем е одговорен за канализирање и погонување на крвта, така што ќе го наводнува целото тело. А. коњ за возрасни со средна големина има околу 9 литри крв во вашето тело Крвта е неопходна како транспортер на витални материи за организмот како што се: храна, кислород, клетки на имунолошкиот систем итн. И, исто така, помага во прочистување на телото со транспорт на отпад или јаглерод диоксид. Како ова да не е доволно, тој е задолжен и за регулирање на телесната температура.

Овој систем Има два кола, едниот е одговорен за покривање на областа на белите дробови, а другиот ја носи крвта до остатокот од телото. Двете кола се кружни, започнуваат и завршуваат во срцето.

Овие кола ја презентираат шемата во однос на местата низ кои минува крвта: срцето, артериите, артериолите, капиларната мрежа, венулите, вените и срцето.

El пулмоналното коло е одговорно за правење размена на гасови извршени во белите дробови. Циркулацијата на крвта во областа на белите дробови игра основна улога во негувањето на структурните компоненти на белите дробови, обновата на белодробното ткиво и дистрибуирање на кислородот што го зема телото.

Ел коразин

Срцето е составено од мускулни ткива и претставува позаоблена форма кај луѓето. Срцето на возрасен коњ може да тежи околу 3,5 кг. Како и кај другите цицачи, срцето на коњите се состои од четири шуплини: две комори, кои се оние што ја движат крвта и две преткомори, од кои едната собира крв од белите дробови, а другата од остатокот на телото.

Срцето е распоредено помеѓу вториот и шестиот меѓуребрен простор во коњи.

Разговаравме за разни видови канали присутни во циркулаторниот систем, сега ќе ги разгледаме со малку повеќе внимание индивидуално.

Артерии

Тие се цевки што носат крв од срцето до другите органи во телото. Тие се дебели цевки бидејќи мораат да го издржат крвниот притисок предизвикан од испумпување на срцето. Во рамките на артериите постојат различни класификации што само ќе ги именуваме во овој напис, а тие се: големи или еластични, средни или мускулести и мали или артериоли.

Капилари

Капиларите се крвни садови со многу мал дијаметар. Во нив се случува размена на молекули помеѓу клетките на ткивата и крвта.. Тие се распоредени во групи наречени васкуларни мрежи, кои се многу обемни и ги опфаќаат сите органи.

Вени

Тие имаат многу слична структура со артериите и исто така се класифицираат според нивната големина на: големи вени, средни вени и венули или мали вени. Средните вени, со големина приближно 10 мм, се најзастапени.

Вените Тие се одговорни за носење на крвта од крвните капилари во срцето. Дали се тие тие генерално превезуваат отпад и јаглерод диоксид. Има некои исклучоци како што е пулмоналната вена што спроведува кислород да го дистрибуира.

Лимфниот систем

Лимфните канали носат лимфа, течност што се собира во ткивата и органите низ целото тело и се таложи во големи вени.

Лимфниот систем е задолжен за одржување на рамнотежата на течности со одводнување на вишок интерстицијална течност на крвта, исто така е одговорен за имунитет кон делуваат како филтер против различни микроби кои влегуваат во телото и со тоа се обезбедува имунолошка одбрана на организмот. Исто така, му помага на кардиоваскуларниот систем преку контролирајте го венскиот и артерискиот крвен притисок.

Ако овој систем работи неправилно или се влошува, се појавува лимфната болест наречена лимфангитис.

Лифангитисот може да биде улцеративен (бактериско заразно заболување) или епизоотско (габично заразно заболување).

Два фундаментални органи влегуваат во игра во лимфниот систем: слезината и тимусот. За што сакаме да кажеме малку повеќе.

Слезина

Тоа е најголемиот лимфен орган и е задолжен за имунолошки и хематопоетски функции. Силно наводнуван од крвниот систем, ги отстранува оштетените црвени крвни клетки од циркулацијата и ги држи крвните клетки заедно.

Тимо

Овој двогласен орган лоциран во близина на срцето се снабдува од крвните садови. Има свои главната функција од раѓање до пубертет и е местото каде созреваат Т-лимфоцитите.

Конечно, сакаме да посветиме мал дел на важноста на клиничкиот преглед на нашите коњи, оттогаш Иако срцевите лезии во нив не се манифестираат многу како кај другите видови цицачи, постојат многу и важни лезии кои мора да се дијагностицираат правилно. Затоа, се препорачува професионалец да го проверува нашиот коњ од време на време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.