Како да ги контролирате мувите околу коњот

муви

Особено во најжешките месеци мувите обично му пречат на коњот што секогаш лебди наоколу. Иако на пазарот има безброј производи за ублажување на овие непријатни инсекти, лекот може да биде полош од болеста затоа што овие производи можат влијаат на кожата на коњот, и може да биде прилично скапо ако ја земеме предвид количината на производот што мора постојано да се користи.

Без оглед на сите производи на пазарот, тој може да биде елабориран домашни репеленти кои се поевтина и многу ефикасна алтернатива. Мешавина од еднакви делови јаболков оцет и вода Може да се попрска со коњи, лек кој нема никаква опасност за коњите, може да се користи безбедно на коњи и на тој начин да ги држи муви и комарци настрана.


Можете користете го како спреј добро попрскувајќи го коњот, но избегнувајќи директен контакт со очите, можете да импрегнирате крпа за да ја погодите главата на коњот, местото каде што овие непријатни трепери обично треперат.

Можете исто така да го користите оцет, вода и сапун за миење садови. Мешано во еднакви делови може да се испрска врз коњот. Детергентот за миење садови дозволува смесата да остане подолго кога коњот станува испотен или влажен.

Сепак, најдобриот начин да ги задржите мувите мушички е далеку секогаш одржувајте ги вашите области чисти. Мувите ги привлекува ѓубриво од коњи, затоа чувањето собрано е добар начин да привлечете помалку муви. Можете исто така да додадете неколку капки оцет во вода за пиење.

Поврзана статија:
Одржување на кутијата или штала

Друг многу стар метод е употребата на ленти за стапици, метод каде што мувите се заробени. Овие ленти исто така може да се додадат во разни зони за да се намали населението на муви на минимум.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.