Историја на мешавина

Историја на мешавина

Willе ви го кажеме интересното историја на мешавина, пронајдок што овозможил промена на историјата на војната и со тоа на многу региони во светот.

Со едноставна модификација во вообичаениот начин на возење коњ, беше променет начинот на кој се водеа војни. Кога се припитомиле коњот, пред илјадници години, за да се користи за земјоделство, се возел без грб, со ќебе над грбот на животното.

Првото кожно седло ставено на коњи било користено во Кина Во текот на вториот век п.н.е., столот беше првиот чекор кон она што подоцна стана комплет, во тоа време беше компликација да се качиме на коњ, уште повеќе кога требаше да се наполни со оружје. Приказната вели дека Камбис Втори, кралот на Персија, се прободел со нож додека се обидувал да скокне на коњ.

Во текот на XNUMX век од нашата ера Кинезите почнале да користат потпори од леано железо или бронза што се користеле за нозете.

Кога била измислена струјата, возачот имал поголема контрола над коњот, станувајќи речиси продолжение на едни со други. Пукањето стрели со поголема прецизност беше олеснето.

Можно е Аварите беа тие што ја донесоа возбудата на Запад кога дошле во Византиската империја во текот на XNUMX век. За кратко време, стремежите беа усвоени од таа империја, а потоа и Франките го сторија истото.

Повеќе информации - Монтира


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.