Завои и заштитници, каква било корист за коњот?

Заштитници во дресура и скокање

Завои и заштитници се дел од опремата на коњот, кои иако се сметаат за додатоци, се фундаментален за добра нега на екстремитетите на спортскиот коњ. Многумина ги сметаат за обичен декоративен додаток кој не исполнува никаков вид на функција, но не и. Двете во облекување, шоу скокање, крст ... која било дисциплина на која ќе помислите, тие можат да бидат корисни. И двајцата имаат разни функции: Поддржете ги тетивите задржувајќи ги на топлина и заштитете ги од влијанија и со нешто во околината и од сопствените нозе.

Иако меѓу нив не се баш исти, затоа откриваме дека заштитници Тие обично се користат повеќе во дисциплини, како што се скокање или рација, каде што коњот е склон да ги удира нозете по рацете или да се фати во гранки или кој било друг предмет. Покрај тоа, заштитниците би требало да бидат подобри во поддршката на тетивата, иако добро поставениот завој го прави и тоа добро.

Од друга страна, продажба тие се поефикасни при загревање на тетивата и повеќе се користат во облекување бидејќи влијанијата се помалку веројатни и меки доволно за да бидат доволни завоите. Во овие случаи, здравјето на тетивата е поважно; За ова, заворите ни обезбедуваат тетива со соодветна температура за работа од самиот почеток. Во треваНа пример, коњот ќе вложи голем напор, експлозивен, од 0 до 100, па затоа е многу важно тетивата да биде подготвена за тоа. За ова, обично се користат завои, дури и со под-завои за да се зголеми ефектот.

Но, завоите не се ниту најудобни, ниту најбрзи за ставање, затоа многумина избираат да користат заштитни средства од ден на ден; важи подеднакво. Покрај тоа, на коњи кои имаат тенденција многу да се допираат едни со други, па дури и може да им требаат bвона, тетивите можат подобро да ги заштитат влијанијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.