Добри практики на коњ

добра пракса коњ

Како старатели или менаџери, ние сме должни обезбеди коњот суштинска грижа за да се обезбеди состојба на благосостојба и добри практики. Храна, вода и следење на вашето здравје за да избегнете болести преку вакцини.

Ние сме одговорни за добрата грижа на коњот, исто така, да го чуваме во поволни услови во однос на местата каде што живее, како на пр чисти објекти како и во доброто одржување на нивната опрема или тактика. Што се однесува до луѓето кои се одговорни за коњите, тие мора да имаат правилно однесување за да му дадат добар третман без прибегнување кон злоупотреба на животни, за ова тие мора да имаат минимално знаење во однос на грижата и доброто ракување со коњот.


Вода, многу важно, за коњите мора да биде трајно, без ограничувања и во хигиенски услови, така што да влијае на нивното здравје. На добиточната храна треба да се чува во затворени простории за да се спречи влегување на штетници или животни.

Потребно е да се земе предвид, за добра нега, употреба на лекови, нешто важно за здравјето на коњите. Мора да се придржувате кон неговата препорачана употреба, строго заснована на информациите што се дадени во производот и под рецепт, во некои случаи, од ветеринарот.

Не заборавајте на тоа лековите имаат време на истекување, од време на време треба да ги отстраните и да ги замените со други во добра состојба што не ја намалуваат нивната ефикасност и секогаш ги чувајте на ексклузивно место за вашиот магацин. За администрација на лекови за инјекции, се препорачува употреба на шприцеви и игли за еднократна употреба. Опремата за администрација на орални лекови мора да биде чиста и калибрирана.

Шталите мора да имаат соодветни мерки за секој коњ и во зависност од бројот. Со подот што ѓАцилирајте го вашето чистење и одводнување имајќи добар прирачник за санитација за нив. Мора да има ексклузивен оддел за болни животни кои се во карантин, со што се избегнува зараза од ланец.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.