Дерматитис кај коњите

Коњ дерматитис

Коњскиот дерматитис е воспаление што се јавува на вашата кожа, предизвикана од инфекција на Конгрес на дерматофилус. Овој микроорганизам расте на кожата на коњот кој има некои абразии или е во континуирана состојба на влажност.

Затоа е присутен во областа на седлото или во дождливите сезони кога коњот е на отворено подолго време. Изгледот на лезиите е многу карактеристичен, првично се формираат мали красти кои се сè поголеми и поболни.

Кога овие ќе се искинат влакната се отстрануваат од областа во која се појавува лезијата што добива црвеникава форма на кратер и со присуство на инфекција. Овој гној може да се шири и да влијае на екстремитетите на животните.

За нејзино лекување, препорачливо е да се извршат бањи со јод на повидон откако ќе се отстранат крастите, покрај избегнување на факторите на влажност. Ако нашиот коњ ги претрпел овие симптоми во која било прилика, многу е важно да не остане под дожд и ако го стори тоа, да биде покриен со ќебе.

Секогаш запомнете консултирајте се со ветеринар кога ќе видите проблеми во нивното здравје.

Повеќе информации - Коњско здравје во зима


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.