Слабеење во коњот

изгубиле тежина

Коњот може телесната тежина за безброј причини, првиот од нив се должи на болест или абнормалност при џвакање, или некој проблем со цревата генериран од паразит. Возраст и секако а лоша исхрана може да предизвика значително слабеење на коњот.

Очигледно, освен ако не станува збор за коњ за кој се знае дека е слаб поради недостаток на храна, првото нешто што треба да се направи е да се јавите на ветеринар, така што проверете ја устата и забите. Haveе мора да го уништите неговиот рос и тој сигурно ќе направи анализа за да провери дали има некоја болест.


Така добиваат на тежина додаток на тревата со луцерка, слатка храна или житарки, на кои треба да додадете половина чаша масло од пченка секој ден за да добиете тежина. Се разбира, само една порција луцерка на ден за подобрување на активноста.

Ако зборуваме за а возрасен коњ, најдобро е да се вежба, неактивност тоа може да предизвика атрофија на мускулите, а тоа го прави коњот да изгледа послаб и скелетен. Променете го неговото пасиште и ако е можно да има повеќе коњи со него, осамен коњ, понекогаш му предизвикува несреќа и недостаток на апетит.

исто така, ако го храните со сено, следете го квалитетот затоа што ако не е добро и згора на тоа коњот не вежба, ова предизвикува коњот да изгледа слаб.

Може да се случи тоа коњот страда од чиреви. Консултирајте се со ветеринарот за да препише антацид што ќе го натера коњот да си го врати апетитот. Повеќе од 80% од коњите имаат тенденција да страдаат од чир во одреден момент од нивниот живот. Сепак, не заборавајте дека мора deworm коњот двапати годишно, цревните паразити ги апсорбираат хранливите материи што им се потребни на коњите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.