Возраст и пол при купување коњ

коњ

Кога ќе се постигне утврдувањето купи коњ Неколку фактори требаше да бидат земени предвид претходно, како што е буџетот достапен за набавка и одржување, видот на коњот и расата, а особено за што сакаме коњот. Дојдете до оваа точка и при купувањето треба да ги земете предвид возраста и полот на коњите.

Полот на коњот, што може да биде целина, ако целта е за конкуренција. Ако она што го сакате е коњ за екскурзии или едноставно одење, мора да имате предвид дека тие можат да предизвикаат проблеми, бидејќи во присуство на кобили во топлина Тие можат да ги направат неконтролирани и опасни, па дури и ако треба да биде со повеќе коњи, може да ги нападне.

Кастриран, ако не е потребно да се натпреварува, тоа е совршено за долги прошетки и коњички средби. Или можеме да се определиме за кобила која може да ги извршува истите функции, но, само треба да ја земете предвид сезоната на парење.

Друг аспект што треба да се земе предвид при купување коњ е возраст. Од 3 години е идеална возраст ако сакаме обучете го за одредена цел. Најчесто на оваа возраст треба да се скроти и на правилен начин, за ова пред да го купите ќе мора да го проверите.

Коњ од 5 години може да се каже дека тоа е зрел примерок и може да се користи за натпревари, иако при купувањето треба да проверите дали е во оптимална состојба бидејќи многу од овие примероци се ставени на продажба затоа што не се соодветни за натпреварување.

Кога зборуваме за а Коњ стар 13 години, зборуваме за а постар примерок. Значи, мора да имаме предвид дека може да имате болести, добриот дел е што ќе биде а искусен коњ и ќе биде идеално за возач на почетници.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.