Воена фарма за обетки и нејзините центри во Шпанија

воена фарма за обетки

Оној познат како „Yeguada Militar“ започнува во Шпанија по социјалните и економските промени произведени од војната за независност. Почна политички период што ќе стави крај на Стариот режим, што ќе доведе до скоро исчезнување на големите фарми со обетки тоа беше во земјата. Ова претставувало проблем со снабдувањето за армијата.

Дали сакате да знаете што се случило?

Соочени со оваа ситуација, во 1864 година, владата на Изабел Втора, издаде А. Кралска уредба со која реорганизацијата на одгледувањето коњи беше делегирана на оружјето за коњи на шпанската држава.

Еден од првите чекори што го направија е создавањето на депозити на обетки. Подоцна, во 1893 година, создаде фарма за обетки што ќе ги собере карактеристиките и главните цели за да се реши недостатокот на коњи за армијата. Во исто време тие работеа за подобрување на постојните раси. Првиот штаб на оваа коњаница би бил Кордоба.

Центри и единици за одгледување коњи во Шпанија

Во Шпанија можеме да најдеме шест центри за одгледување коњи FAS, како и лабораторија за применети истражувања во Кордоба.

Ајде да разговараме малку за овие центри:

Воен центар за одгледување коњи во Авила

На почетокот овој центар беше создадено под името „6-то складиште за коњи“ со Кралскиот поредок од 22 март 1905 година, лоциран во градот Алкала де Хенарес.

Неколку децении подоцна, во Трухило (Касерес) беше додаден истакнат дел и името беше сменето во „Депозит на пастуви на првата зона на добиток“.

Во 1931 година, овие услуги за одгледување коњи станаа дел од Министерството за развој, оставајќи го Министерството за војна. Сепак, не би требало долго да се врати за да зависи од Министерството за војна. Од тогаш продолжи да се нарекува со различни последователни имиња. Конечно се наоѓаше во Авила населување во фармата Ел Падрило. 

Воен центар за одгледување коњи Шција

Историјата на овој центар Може да се пронајде уште во 1946 година, кога во Пау беше создаден делот Марез де Тиро дел Норте (Герона) и дека зависи од Кордоба. За ова, тринаесет кобили на Арден и тринаесет кои биле прекрстени со Бретонци.

Размножување коњи нацрти беше од суштинско значење да се стане независен од странски увоз, покрај тоа што имаше добиток за тешка работа.

Нацрт коњ

Овие кобили беа тие постепено би ги вклучиле бретонскиот и постерон-бретонскиот, што почнаа да се покриваат со пастуви донесувајќи заклучок дека овие раси се најдобро прилагодени на шпанската клима.

Во 1990 година, коњското одгледување беше преструктуирано, преместувајќи го делот за нацрт коњи во Éција.

En 2007 година е создаден воениот центар за одгледување коњи во Éција, кој ги обединува депото на пастув на Éција и военото обетче на Éција. На центарот му се доделуваат мисии за одржување на пастувите во совршена состојба, периодично спроведување на тестови за плодност и плодност, предлагање на распоредување на Државни паради, задоволување на потребите на одгледувачите и Градскиот совет и предлагање трансфери на пастуви на приватни земјоделци кои исполнуваат одредени барања, за време на периодот на покривање.

Воен центар за одгледување коњи Херез

Овој центар е создаден во 2006 година со интеграција на Yeguada Militar и Depósito de Sementales de Jeréz. Слично на тоа, сите говеда и материјалните ресурси и на двајцата би станале дел од новиот Воен центар на Криа Кабаlarар де Херез де ла Фронтера.

Воената обетка Херез е основана во 1893 година со цел подигање ждребиња што ќе ги подобрат карактеристиките и условите на коњите на седлото за армиската ремонција. Покрај тоа, тие исто така сакаа да го сторат истото со трките со трки и стрелање. Искористената фарма првично беше инсталирана во Дееза де Моратала во Хорначуелос (Кордоба).

За време на Регентноста на Марија Кристина, на почетокот на написот коментиравме дека Депозити на пастуви, на еден од нив им беше доделен Херез во 1841 година.

Воена обетка Лоре-Токи

Поддршката од воената администрација за размножување на англискиот чистокрвен коњ во Шпанија беше многу кратка на почетокот, вклучувајќи само пет кобили од оваа раса во военото обетче на Кордоба кон крајот на XNUMX век. На Кралот Алфонсо XIII имал голема fondубов и кон англиските чистокрвни и кон трките со коњи. Затоа во Во 1921 година, основана е англиската чистокрвна секција во Маркина (Guipúzcoa), изнајмен на грофот Уркијо. Со доаѓањето на Републиката во 1931 година, трките со коњи претрпеа пауза и овој нов дел ќе биде пренесен во Воената обетка Кордован.

Во 1940 година, генералот Франко донираше на овој обетка пастув и група чистокрвни англиски кобили, кои беа подарок од француски субјект. Овој факт, направен Делот од оваа раса беше реорганизиран, пренесувајќи ги животните од истата во Ласарте во 1941 година, за да ја окупираат фармата Лоре-Токи, каде што била сега непостоечката фарма за обетки на Алфонсо XIII.

Државата ја купи оваа фарма од наследниците на Алфонсо XIII, покрај соседните Оло и Амасорин, обединувајќи го целото земјиште за фармерската фарма како Лоре-Токи.

Додека се случуваше сето погоре, на Тркачки блок на милитантот Јегуада, со седиште во Мадрид. 

Во моментов, воената обетка Лоре-Токи и тркачката стабилна зависна од тоа, ја продолжуваат својата работа промовирање на размножување на чистокрвен англиски јазик во објектите на Сан Себастијан и Ласарт. Исто така во 2008 г. Вклучено е англо-арапско одгледување коњи.

Чиста коњска крв
Поврзана статија:
Раса на чистокрвни коњи

Воен центар за размножување Кабалар де Маскуерас (Кантабриа)

Беше создаден во 2006 година преку интеграција на Воената корница Лоре-Токи, Воената обетка Ибио и Депото на пастуви Сантандер. Како и да е, военото обележје Лоре-Токи ќе стане независен центар и затоа порано зборувавме за тоа.

Депозитот Пастув Сантандер е создаден во 1920 година како резултат на спроведувањето на реформите во планот на Криа Кабаalар во 1919 година.

Јегуада Ибио е создадена во 1972 година со набавка на државата од фармата наречена „Каза де ла Гуера“ во Маскуерас (Кантабриа). Оваа фарма порасна од 30 ха на 85 ха.

Монтирана полиција

Во моментов во Мазуерас, постои центар за одгледување коњи со пастуви од оние шпански раси со карактеристики за спорт, чистокрвен шпански, англо-арапски, хиспано-арап, чистокрвен арап, бретонски и шпанско-бретонски. Foилевите се одгледуваат сè додека не се вратат на кралската гарда, различните воени центри за одгледување коњи, цивилната гарда и националната полиција.

Воен центар за размножување Кабалар де Сарагоса

Овој центар припаѓа на автономното тело на Министерството за одбрана „Одгледување коњи на вооружените сили“. Се наоѓал во руралниот имот Торе де Абејар во Гарапинилос.

Фармата покрај функциите поврзани со одгледување коњи, Има пасишта за каталонски кобили и магариња. 

Првично, тоа беше депозит број 5 на пастуви, со различни имиња сè до сегашното што го доби во 2007 година. Како и во претходните случаи, складиштата и складиштата Маре беа споени.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.