Важни рутини: чистење копита и секојдневно четкање

секојдневно четкање
За да го задржиме нашиот коњ во добра состојба, мора да земеме предвид некои важни рутини и многу важно за вашето здравје. На секојдневно четкање, да се отстрани нечистотијата, и чистење на кациги да се отстрани целата прекриена кал.

Оваа рутина, додека служи за чистење, е вистинското време да се направи правилно прегледајте го коњот и дека тој не страда од никаква физичка или здравствена аномалија. Не трае повеќе од половина час и ако имаме навика да го правиме тоа, а уште повеќе ако станува збор за коњ што извршува секојдневни активности, коњите ќе го имаат нашиот надзор.


Исчистете ги копитата Основен дел е правилно да се изврши задачата, потребно е правилно да се подигнат стапалата и рацете. За ова, ние ја лизгаме раката по должината на екстремитетот на коњот, почнувајќи од човекот или задниот дел, пред да побараме од него да крене тоа

Со чистач за копита ќе ја отстраниме вградената нечистотија од петицата до постариот Бидејќи на овој начин ќе избегнеме да ја дупнеме најчувствителната жаба, може да се исчисти со мала четка и секогаш да се остави кацигата без секаква нечистотија. Мора да се направи внимателно, но да се остави ефикасно чист за да се избегне гниење. Додека копитот е исчистен, проверуваме дали чевлите се безбедни и дека нема подигнати заковки.

El рутинско или ригорозно четкање Тоа е оној со кој се отстранува целата нечистотија или кал на кожата на коњот, доколку ги има, со што се избегнуваат кожни болести. Ако коњот има сува кал за да го извади, тој мора да се мие со четки, но ако е кал влажен, најдобро е да го оставите да се исуши. Напротив, ако коњот е стабилен пред да се качи, мора да му се даде брзо четкање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.