Раса на албино

албино раса

Во оваа статија ќе ви кажеме главните карактеристики на расата Албино.

Тоа е коњ Потекнува од Соединетите држави, од оваа земја се прошири на некои други страници. Како и со другите американски раси, тоа е раса добиена од животни кои дојдоа во новиот свет благодарение на различните европски освојувања.

Првите копии се виделе од 1937 година.

Тоа е коњ кој е препознатлив по својата голема послушност, ова овозможува да го возат сите возачи, кои ќе се прилагодат многу лесно. Оваа карактеристика овозможува да биде коњ широко користен во различни коњички училишта.

Тоа е исто така раса што се користи во работата со стада. Идеално за шоу и родео вежби.

Физички карактеристики на Раса на албино:

 • Висина на гребенот: 1.50-1.80 сантиметри
 • Главниот слој е секогаш бел, иако понекогаш може да се претстави во сенка или крем
 • Очите се светло сини или црвено-кафеави
 • Главата е голема и права
 • Неговиот висок задник
 • Екстремитетите се силни и робусни

Повеќе информации - Здружението и коњите


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.