Коњ Крило: карактеристики, историја и закрепнување

човек кој вози коњ

Креолскиот коњ е американска раса на коњи карактеристика на Јужниот конус. Прекувремено, беше дистрибуиран низ целиот континент, иако се развива различно во секоја од земјите. Секоја година има повеќе кои го одгледуваат и Тие го користат и за мачните задачи на теренот, како за моментите на слободно време. 

Дали ги познаваме малку повеќе?


Ние веќе споменавме во некои претходни написи како што е коњ од мустанг o Четврт коњДека Коњите од домородните американци изумреле доцниот плеистоцен. Wouldе беше до 1493 година, со освојувањето на Новиот свет од Шпанците, кога овие фантастични животни уште еднаш ги населија американските земји.

Коњите на шпанските колонисти слетаа во Санто Доминго и не им требаше многу време да се аклиматизираат, прилагодат и да се размножуваат во нивниот нов дом. Сукцесивниот увоз ја олесни нивната репродукција, нивната количина се зголеми и крвта се диверзифицираше. Би било во Панама и Колумбија каде започнало нивното размножување.

Неповолни услови на кои коњите на доселениците и нивните потомци мораше да се бори за да преживее во влажната област Пампа, направена најсилна или со поголем капацитет да се прилагодат на животната средина, биле преживеани. Тие беа рустични животни, силни и со буден инстинкт, со крзно што се меша со областа каде што живееја.

Креолски коњ

На сите овие добри квалитети беше потребно да се одземе недостатокот на гени да галопираат со возач на грб, да се вози со пријатно и соодветно темпо или да се биде послушен. Тие беа коњи во кои преовладуваше да се биде храбар и способен да се брани и на тој начин да преживее. Овие животни биле избрани од човекот и преминале меѓу нив во потрага по карактеристичниот стандард на расата Креол. Овој стандард создаден беше заснован на карактеристиките на дивите коњи на влажниот Пампас и тој сакаше да постигне коњ со одлична способност за рурална работа. Ова беше постигнато со спасување на изгубената генетика од нивното шпанско потекло.

Отпрвин, при оваа потрага по еден вид уникатни карактеристики, сродноста беше злоупотребена до тој степен што дури и палтото беше практично идентично меѓу коњите. Ова за возврат имплицирало губење на многу карактеристики и квалитети типични за дивиот живот на овие животни. Со оглед на проблемот, тие беа во можност да го повратат изгубеното без поголеми непријатности благодарение на вештачката селекција.

Како што се тие?

Кога зборуваме за сегашниот креолски коњ, ние сме пред коњскиот пропорционален во неговите мерки и форми, со низок центар на гравитација и висина од околу 144 см кај мажите и околу два сантиметри помалку кај жените. Е мускулест, со силна конституција, широк граден кош и добро развиени зглобови. La главата исправена или конвексна тој е прилично краток, со широка основа и фина завршница. Може да се каже дека има доста череп во споредба со лицето.

Неговиот тип одговара на оној на коњите со седло. Претставува а агилна прошетка, брзи движења. 

Палтото на креолскиот коњ е многу разновидно, бидејќи е најчести палта: костен, ловоров и сив, со црни совети. Има широка опашка и густи влакна. Иако рековме дека креолскиот коњ може да има многу разновиден слој, пинто и тобиано не се наоѓаат меѓу нив и, со вкрстување, се прави обид да се елиминираат слоевите со тенденција кон депигментација.

Големата карактеристика на овие коњи е нивната рустикалност, Тој е отпорен коњ, со голема моќ на опоравување и добра способност за сточарската работа. Тоа е исто така долговечна раса со активен, енергичен и послушен карактер.

Креолски коњ

Малку од вас историја

Како што споменавме на почетокот на статијата, коњите дошле во Америка со шпанските доселеници и оттаму се шириле. Некои од нив станаа канелови откако беа ослободени или избегаа. Некои триесет години откако првиот yeguarizos слета во Аргентина, Индијанците почнаа да ги користат да се види во овие многу разноврсни животни. Некои племиња во јужниот дел на Чиле отишле на источните рамнини во потрага по овие коњи за да ги однесат и да ги припитомат на свој начин, но со многу малку шанси за размножување, бидејќи меѓу другото, ги ловеле женките за храна и ги кастрирале ждребите пред да започнете.да ги монтирате.

Природната селекција имаше многу врска со развојот на карактеристиките и капацитетите за опстанок и прилагодување кон животната средина. во кои живееле стада коњи. На што мора да се додаде интервенцијата на човекот кој ја искористил големата потенцијал и генетска варијабилност што ја имале овие коњски коњи за да ја искористи според нивните потреби.

Расата на коњот Криоло како такво, Започна со создавање на генеалошки записи и изборот што го направил човекот врз основа на стандард создаден за оваа намена.

Меѓу другите промени, големината на предниот воз беше зголемена и големината на задното тело се намали, навалувајќи го и скратувајќи ја круната.

Тој примарен креолски коњ што беше репродуциран на извонреден начин според некои упатства, со текот на годините беше губење на внимание заради промена на неговата употреба а воспитувањето опаѓаше.

Од омилен воен коњ, тој стана рурален работник. Тоа, заедно со големиот број постојни животни, го направија вообичаено сите жители да имаат коњи.

Со зголемувањето на комуникациите со Европа, започна увозот на различни животни кои беа преминати за да се постигне поголема продуктивност. Очигледно, коњот бил меѓу тие животни. Креолскиот коњ започнал да се меша меѓу нови раси добивање на добри резултати во согласност со целите што се бараа со тие крстови.

И покрај модата на преминување на коњи, имаше група сточари лојални на вештините на креолскиот коњ, кои ги чуваа своите животни без вкрстување, одржување на карактеристиките стекнати во текот на сите години на природна селекција и последователното генетско спасување извршено од човекот. Благодарение на овие луѓе, заздравувањето на креолскиот коњ беше можно.

Креолски коњ

Опоравување на коњскиот креоз

Почеток на XNUMX век Делот за одгледувачи на чилеански коњи е создаден во Чиле, овластен од Здружението за земјоделство. Така започна наплатата на оригиналниот коњ крило. Во 1946 година, по создавањето на овој дел, одгледувачите на коњи Крило од Чиле беа групирани во здружението на одгледувачи на чилеански коњи.

Аргентинската Република наскоро го зеде примерот на чилеанската иницијатива и во 1919 година тој создаде регистар за креолски коњи со име «аргентински коњ (криоло)». Отпрвин имаше несогласувања во врска со моделот на коњ што треба да се запише во наведениот регистар. Од една страна, имаше големи бранители на оригиналниот креолски коњ, а од друга страна, оние кои гледаа поудобно животински плод на погрешно генерирање чиј физички изглед беше подобрен. Wouldе беше сè до 1922 година, кога беше во Комисија со која претседаваше д-р Емилио Соланет, бранител на оригиналната креола, создаде нов стандард одобрен од другите одгледувачи. Една година подоцна, беше создадено здружението на одгледувачи на креол, одговорно за еволуцијата на расата од тогаш до денес.

Уругвај и Бразил создадоа и свои сопствени здруженија за одгледувачи од овие коњи покрај Здружението на генеалошки записи на Рио Гранде до Сул во Бразил.

Здруженијата на овие четири земји наскоро се согласија да ги обединат стандардите на коњи наречени criollos, со што се обединува расата и се фокусира на сите на истата цел: враќање на оригиналниот коњ Крило.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.