Коњ Картузијан, еден од потомците на Андалузија

Картуја лоза

Извор: YouTube

Коњот Картухано, исто така наречен «Серадо ен Бокао», го добива ова име затоа што започнале да ги одгледуваат монасите од Картузија во Санта Марија де ла Дефенсион (Херез де ла Фронтера), околу 1484 година. Колибата на монасите беше повеќе од три века една од најценетите заради удобноста при одење, елеганцијата, благородноста и печатот. Се ширеше на најамблематските места во тоа време, како Училиштето во Версај со Луј XVI. Покрај тоа, тие беа оние кои ги фаворизираат царевите, кралевите и конзулите.

Картузиската раса е А. лоза во рамките на чистокрвниот шпански коњ (ПРЕ), исто така познат како Андалузиски коњ. Овие коњски коњи претставуваат генетска резерва од голема вредност за PRE Сепак, не само се истакнуваат по тоа што имаат многу чиста генетика кога интервенираат само примероци од ова семејство (оттука и името „затворено“), но исто така, во нивната морфологија разликата се цени. Тоа е раса со карактеристична убавина, како што ќе откриеме низ целиот напис.

Дали ги познаваме подобро?

За да го разбереме Картузијанскиот коњ, прво мора да ги сметаме корените на Коњ од Андалузија. Чиста шпанска раса на крв е резултат на потрага по естетско совршенство и благородништво.

Во рамките на шпанската култура, потеклото на коњот и неговото влијание се совпаѓа со процутот на првите големи цивилизации на Пиринејскиот полуостров. Да погледнеме неколку примери: Картагинците вметнале бројни коњи во нивните војски, ценејќи ја нивната сила и издржливост. Римјаните знаеле како да го ценат Андалузискиот коњ и да го подобрат и како транспорт и како достоен препознатлив за кралевите и императорите. Важноста на коњите се рефлектира во бројни сведоштва напишани од автори како што се Хомер или Плиниј.

За среќа на карактеристиките на андалузиските коњи не влијаеле инвазиите на германските народи бидејќи тие главно одеа пеш. Покрај тоа, беше развиено римско законодавство кое се одржуваше подолго време, за да се одбранат овие коњи од шпанска раса.

Картузиски коњ

Би На крајот на XNUMX век, кога во манастирот Ла Картуха се појави размножување на падината на коњот Андалузија: Коњот Картухано. Околу три века овие картузиски монаси ја претворија својата фарма во една од најпознатите и најценетите за тоа време. Но, ќе ја видиме историјата на овие коњи подоцна, ајде прво да знаеме какви се.

Како е?

Тие се животни на одличен лого, одликуван, со широки и високи движења, нешто што ги прави посакувани како столпчиња дури и во стада кои не растат кортузиски коњи.

Со висина на гребенот околу 160 см, тие се коњски коњчиња крупен, снажен тело, со длабоки гради и мускулен заден дел.

Вратот има одлична мускулатура што му овозможува да носи елегантната мала глава исправена за време на возењето. Целиот сет одразува а многу елегантна фигура и естетика. 

Тоа е коњски што феноменално се прилагоди на медитеранските клими. Има големи ноздри што му овозможуваат да дише добро во топла и влажна клима карактеристична за голем дел од медитеранските области. Друга карактеристика на нејзината адаптација кон климата се наоѓа во крзното. Во овие коњи сиви наметки во широк спектар на сиви скали и црни точки кои им помогне на животните да не изгорат од сончевите зраци со растерување на зраците на вездата без оштетување на кожата на коњот. Во ретки прилики, исто така, може да се видат црна или кафеава ртола.

Покрај тоа, пронајдовме и фарми со обетки на северот на Шпанија. Таму коњите се прилагодиле, станувајќи малку рустикални, додека ја одржуваат елеганцијата што ја карактеризира оваа раса. Добар пример е оној прикажан на видеото подолу:

Што се однесува до неговиот карактер, ние се соочуваме со а благородна и послушна раса, со фер реакции. Тој е силен и енергичен и во исто време мек.

Малку од вас историја

Во текот на векот XV имаше алармантно намалување на кобилите во Андалузија, во голема мера се должи на продажбата во други региони или земји и на производство на мазги. Ова доведе до Градскиот совет на Херез да објави наредба со која се забранува продажба на овие кобили надвор од областа без дозвола на Корегидор. Подоцна беше забрането да се покриваат овие кобили со магариња.

Дваесет и четири години по овие забрани, картузиските фресери на Херез го формираа своето стадо, тоа со текот на времето ќе се развиваше и стануваше познато како „Картуја“. Тие исто така би биле самите, кој би ја спасила оваа раса за време на француската инвазија со нивно поместување и криење на друга фарма.

Историјата на овие коњи е мешана со легенди. Еден од нив го вели тоа свештеникот Педро Хозе Запата, одличен сточар и земјоделец во тоа време, околу 1810 година започнал изборот на оваа раса на коњи почнувајќи со купување коњи и кобили од претходниот период на Картуја де Херез, каде овие коњи се чувале од крајот на XNUMX век. ДО потомците на овие коњи почнаа да се нарекуваат „Хиеро де Запата“ и прекувремено би биле повикани поофицијално Коњи Картухано или Серадос во Бокао.

Трката почнува да се шири. Наследник на Запата, во 1857 година, му продаде серија кобили и коњи на Висенте Ромеро, чија внука ќе продаде две серии, едната на Куро Чика, а другата на Хуан Педро Домек. Наследниците на последниот би ги продале на Роберто Озборн, кој во 1949 година би ги продал повеќето свои коњи на Фернандо де Тери, а остатокот на Марковите од Салватиера и Хуан Мануел Урхихо.

Денес можеме да го потврдиме тоа сите коњи на Картузија потекнуваат од овие три стада: Уркијо, Тери и Салватиера. 

PuraSangre Шпански

Извор: youtube

Овие фарми со обетки имаат Непресметлива вредност од генетска гледна точка и подобрување на чистокрвниот шпански, бидејќи остана во текот на нешто повеќе од пет века без надворешни влијанија. Покрај тоа, Студијата на Тери во март 1990 година стана дел од наследството. Подоцна, во декември истата година, Yeguada Cartujana del Hierro del Bocado беше официјално купена од EXPASA, компанија сопственост на шпанското државно наследство.

Расата коњи од Картузија е одлична претстава за корените на шпанската чистокрвница. Што повеќе, Тој придонесе за формирање и подобрување на многу познати европски и американски стада пред сè.

Денес, Yeguada de La Cartuja може да се смета за најголем резерват на коњи од оваа раса. Околу двесте животни пасат таму со транспарентот „Хиеро дел Бокадо“ создаден од Запата во 1810 година.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.