Астуркон, последниот европски див коњ

Коњ Asturcón

Домороден Астуриас, Астуркон Тоа е дел од трките кои, во античко време, ги населувале териториите што одат од планинските масиви во Кантабрија до Пиринеите.

Исто така наречен астуриско пони, Тоа е мала и рустикална раса на коњи, која одржува морфологија многу слична на кога трката настана како таква пред околу 2.800 години. 

Дали дознавме повеќе за овие интересни животни?

Asturcón е еден од најстарите мали коњи или коњчиња во светот. Веќе се собрани сведоштва што зборуваат за нив во годините 80 а. Ц. одразувајќи колку биле ценети за нивните брзина и храброст во борбите, покрај неговото непречено одење. 

Традиционално биле се користи за извршување на земјоделски задачи, иако трката се ширеше и се користеше за други задачи. Во Париз во XNUMX век, на пример, тие биле користени како коњи нацрт за мали вагони.

Денес Астурконите исто така влегоа во коњски спорт. Неколку примероци од оваа раса го достигнаа врвот како коњички шампиони во различни модалитети во Шпанија. 

Како што се тие?

Со висина околу 125 см., Астурконите се мали коњски коњи, чиј општ изглед е оној на а робустен, агилен и отпорен пони, благодарение на нејзината добро дефинирана мускулатура.

Неговата глава со средна големина со малку конкавен профил, има широко чело покриено со густа раб; големи, црни, живи очи; мали и многу подвижни уши и широки и проширени ноздри.

Умерено финиот и пропорционален врат обично е закривен кај возрасни мажи. Има предни, овални и мали очила, додека задните се многу мали или не постојат.

Телото, на еспалдата е многу закосена, како и задникот, и добро заоблени ребра, потпрени на тенки екстремитети од мали, заоблени и многу отпорни копита.

El крзно од оваа раса е густа со многу грмушка грива и ниска опашка. Бојата на неговиот наметка е црна, иако варира со годишните времиња. Asturcón се прилагодува на планинската клима и го покрива своето тело со a капут со густа кафеава коса што ве штити од елементите во студено време.

Астуркон

Извор: Википедија

Во однос на нивниот карактер тие се многу благородна и енергична. Еднаш биле скроти, тие покажуваат одличен темперамент, идеален за деца. Тие се коњаници многу удобно со многу добра диспозиција за скок. 

Малку од вас историја

Историските референци покажуваат дека Астурконите датираат повеќе од 2.000 години. Изобилува текстови во кои Римјаните ги споменуваат овие коњи бидејќи биле дел од трупите на Римската империја. 

За време на Среден век и модерен, астурконот тоа беше многу важно во економијата на Шпанија. Тие беа извезени во земји како Ирска или Франција каде влечеа мали вагони. Покрај тоа, се разбира да се продаваат во различните шпански области како земјоделски коњ.

Оваа митска раса е зачувана со текот на времето и денес тој претставува еден од последните експоненти на автохтони раси на Јужна Европа. 

Habивеалиште

Оваа раса е дел од големо семејство на мали коњи или коњчиња кои се дистрибуираат во Атлантскиот лак, лентата на океанското крајбрежје што оди од Португалија до Шкотска и која ги вклучува Шпанија, Франција, Англија, Велс и Ирска.

Денес можеме да најдеме девет раси чии карактеристики се слични: Гарано, Поток, Дартмур, Астуркон, Егсмур, Велс, Шетланд, Хајленд и Конемара.

Но, да се вратиме на Астуркон. Благодарение на населувањето планинскиот и суров регион на Астуриас, со тешки комуникации до дваесеттиот век, трката беше во можност да ја заштити својата чистота спречувајќи крстови што ги натера да ги изгубат своите карактеристики и, покрај тоа, го ограничи неговото откривање и извозот. 

Условите на живеалиштето каде што се развиле овие коњи, ја фаворизираа појавата на некои посебности што ги има расата, како што се, на пример, оние што се нарекуваат на популарен начин „Кору“. Тоа е одбранбена стратегија групирање во пакувања во кои живеат Астурконес да се соочат со нападот на волците кои традиционално ги малтретирале. Кога постои опасност, стадото коњи е подготвено во круг со шушкања навнатре и глави нанадвор да се брани со предните нозе. Покрај тоа, тие ставаат мрестилиштата во центарот на кругот каде што се најзаштитени.

Денес, Asturcones продолжуваат да живеат во планините, иако фармите за размножување се размножуваат и таму каде што се избрани најдобрите примероци, кои го фаворизираат развојот и издржливоста на расата.

Репродукција

Испораките пристигнуваат со пролетта. По единаесет месеци од бременоста, кобилите се одделија од стадото за да најдат тивко и засолниште за да го родат новиот Астуркон. Практично скоро секогаш овој факт е многу брз и е покриен со ноќта, со што се намалува можноста за напад.

Друг знак за силата на трката е само тоа девет дена по породувањето, кобилите повторно се загреваат, што ги тера често да ги воспитуваат додека не наполнат дваесет и пет години.

Во 80-тите, приватни иницијативи и нови организации како што се АНА (Астуриско здружение на пријатели на природата), заедно со промоција на еколошка свест за тоа време, Тие успеаја да го запрат алармантниот пад на расата. На Здружение на одгледувачи на коњчиња за раси на Asturcón (АЦПРА). Исчезнувањето на расата се чинеше дека е неизбежно, но извршените активности беа успешни и расата е обновена. 

Фестивал Астуркон

За да го заклучиме овој напис и како ityубопитност, ќе зборуваме за фестивал што се одржува во Астуриас околу овие животни.

На Мајада де Еспинерес, среде природата (Сиера дел Суеве, Пилоња), има фестивал што го слави закрепнувањето на астурискиот коњ, оваа родна, дива и рустикална раса. Тоа е ден полн со активности каде што се издвојуваат претстави за обука и изложба на домашни примероци, монтирани од коњаници и влечејќи стари вагони.

Забавата е деклариран од туристички интерес во кнежевството Астуриас.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.