Арапската крв е во современите раси на коњи

арапска крв

Мотото на чистата арапска раса е: „Разноврсниот Арап' Под ова мото можете да вклучите, барем, десет современи раси на коњи. Да се ​​биде најпопуларен во светот. Тоа е коњ со најдобри карактеристики кои се натпреваруваат во различни коњски активности.

Тоа е најчистата и најстара раса на светот бидејќи ја зачувала чистотата на својата крв недопрена. Нивните младите се предмет на голема грижа и внимание. Со векови исклучително близок соживот со човекот го направија арапскиот коњ вистински пријател на човекот, од кого не се плашат, бидејќи не знаат казна, бидејќи нивната природна послушност е една од нивните карактеристики.


Влијанија врз современите раси

Генетските квалитети на арапската раса имале забележително влијание во сите други раси познати до сега. Чистото крв на Карера, Першеронес, Англо Норманите, Кварт де Мила, Морган, Липицанос, па дури и аргентинскиот креолски коњ.

Забележете дека влијанието на арапскиот коњ е многу изразено во Полска, која нема ривал. Ова играше важна улога во одгледувањето коњи. Оваа земја се сврте кон размножување за војска, земјоделство, трки, стрелање, лов и меѓународни копнени средби. Нагласува Коњ Wielkopolski, што има мешавина од арапска и тракенерска крв. Потоа, САД се издвојуваат бидејќи имаат најголемо население на чисти Арапи.

Што се однесува до најценетата раса во светот каде што вредноста на Арапската крв ја достигнува својата максимална манифестација во англискиот чистокрвен коњ. Оваа раса е именувана токму затоа што се одгледува во Англија и е чистокрвно затоа што потекнува од арапскиот термин Кехаилан со кој Арапите ги назначуваат своите чистокрвни коњи и чиј буквален превод е токму од најчистата крв.

Од најценетите раси кои поседуваат арапска крв и чија класа е споредлива со англиската чистокрвно, тоа е Англо-арапски. Оваа раса ги поврзува двата најчисти сорта, чистокрвната и арапската. Со други зборови, нивните педигре не вклучуваат други раси освен чистокрвни или Арапи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.