Kali i Trojës

Kali trojan prej druri

Të flasësh për kuaj do të thotë të flasësh për një zonë vërtet të gjerë. Mund të flasim për racat e ndryshme që përfshihen në këtë specie shtazore, garat sportive në të cilat është protagonist, veshjet e saj, etj. Aq më tepër, sa kuajt janë bërë personazhe nga trillimet shkencore dhe aspekte të tjera. Një shembull i qartë i kësaj është më shumë se i njohur si Kali i Trojës.

Në këtë artikull do të përpiqemi të zbulojmë më shumë rreth këtij kali të veçantë, kuptimit, origjinës së tij, etj.

Çfarë është kali i Trojës?

Statuja e Kalit të Trojës

Kali i Trojës i referohet objektit të madh, të bërë prej druri, dhe atë Ajo u përdor nga luftëtarët grekë në Luftën e famshme të Trojës (u zhvillua në epokën e bronzit në 1.300 para Krishtit). Shkrimet më të vjetra që i referohen Kalit të Trojës janë Odisea e Homerit y Eneida e Virgjilit.

Në luftën e thënë, Trojanët e pranuan Kalin e Trojës si një dhuratë për triumfin e tij në konfliktin e luftës. Ajo që ata nuk e dinin është se brenda kishte një numër të madh të ushtarëve armik, të cilët sulmuan në befasi gjatë natës, duke vrarë mbrojtësit e qytetit të Troy dhe, për këtë arsye, shkaktoi rënien e perandorisë së tij.

Në të vërtetë, nuk dihet ende nëse ekzistenca e Kalit të Trojës ishte e vërtetë. Shumë pohojnë se kurrë nuk u bë e prekshme, por, nga ana tjetër, ka të tjerë që deklarojnë se mund të jetë një lloj makine ushtarake e pagëzuar me atë emër.

E vërteta është se ajo është bërë burim frymëzimi për pjesë të shumta letrare dhe arti.

Historia e Kalit të Trojës

Pikturë e Kalit të Trojës

Në përpjekjet e tij të pandërprera për të hyrë në qytetin e Trojës, Odiseu urdhëroi ndërtimin e një kali gjigand prej druri se mund të strehonte një numër të caktuar të anëtarëve të ushtrisë greke.

Epeo u porosit për të ndërtuar një vepër të tillë, dhe u prezantuan 39 luftëtarë dhe vetë Odiseu. Pjesa tjetër e luftëtarëve braktisën kalin dhe shokët e tyre para portave të qytetit të Trojës me qëllimin e qartë se Trojanët do të besonin se ishte një dhuratë që do të thoshte tërheqja e rivalit. Dhe strategjia shkoi mirë.

Po atë natë, Trojanët futën me krenari kalin e madh në qytetin e tyre, pa dijeni se kur të gjithë flinin, luftëtarët grekë do të dilnin nga brenda ndërtesës dhe do të fillonin t'i sulmonin ata.

Përfaqësime artistike të Kalit të Trojës

Shtypi i Kalit të Trojës

Gjatë historisë, shumë prej tyre kanë qenë kulturat dhe civilizimet që janë përpjekur të përfaqësojnë, në një mënyrë apo në një tjetër, Kali i Trojës.

Ndoshta një nga skulpturat më të vjetra është ajo që shfaqet në të ashtuquajturën Gotë Mykonos që daton nga shekulli i XNUMX-të para Krishtit dhe një fibulë bronzi që i përket Periudha Arkaike. Këtyre u shtohen copa qeramike nga Athina dhe Tinos. Dhe ishte në Greqia klasike ku ky kal piktoresk fitoi më shumë rëndësi dhe rëndësi, pasi enë të shumta si gota, pjata, bizhuteri, piktura ishin zbukuruar me imazhin e tij ... Përveç gjithë kësaj, ekziston statuja e bronzit, puna e Stongilion, instaluar në shenjtëroren e Artemis Brauronia të akropolit, nga i cili ka akoma disa mbetje.

Për më tepër, dhe siç e kemi përmendur edhe më parë, ky kal dhe roli i tij në historinë e Luftës së Trojës ka shërbyer si një plektrum për veprat e mëvonshme, duke nënvizuar sagën e nënshkruar nga Juan José Benítez.

Në një total prej dhjetë librash, Benítez, autor spanjoll, tregon se si ndodhi misioni i quajtur "Kali i Trojës", i cili konsistonte në udhëtimin në të kaluarën për të parë dëshmi të ngjarjeve specifike në jetën e Jezusit nga Nazareti për t’i shpjeguar ato. Duhet të theksohet se këta libra krijuan polemika të mëdha, pasi që, në një farë mase, ata nuk ishin dakord me besimet fetare tradicionale.

Filma rreth Kalit të Trojës

Padyshim, dhe siç ndodh zakonisht në shumicën e rasteve, bota e kinemasë nuk ka qenë e huaj për historinë e Kalit të Trojës dhe ka arritur ta sjellë atë në ekranin e madh.

Filmi "Troy", i drejtuar nga Wolfgang Petersen dhe me protagonistë Orlando Bloom dhe Brad Pitt, ndër të tjerët, tregon se çfarë ndodhi në betejën e Trojës, bazuar në atë që u vendos në poezinë epike të Iliada. Dhe, sigurisht, në të kali i madh prej druri i ideuar nga grekët zë një vend të dukshëm.

Kali tjetër i Trojës

OVirus kompjuterik, kali i Trojës

Kali i Trojës është gjithashtu një program kompjuterik ose softuer që vepron për nder të paraardhësit të tij. Domethënë, ky virus futet brenda kompjuterit dhe shkatërron fjalë për fjalë pjesën tjetër të programeve të instaluara dhe siguron qasje të drejtpërdrejtë në informacione të ndryshme dhe përmbajtja e pritur brenda sistemit, pothuajse asgjë!

Për t'i identifikuar ato, ne mund të jemi të vëmendshëm ndaj sinjaleve të ndryshme që na bëjnë të vërejmë sjellje anormale në kompjuterin tonë, të tilla si: mesazhet e përfshira në dritare të pazakonta, ngadalësia në sistemin operativ, skedarët fshihen dhe modifikohen, etj..

Nëse duam të parandalojmë një sulm nga ky virus, duhet të jemi të sigurt se keni një antivirus të mirë dhe mos instaloni programe nga faqe të panjohura.

Shpresoj se kam qenë në gjendje t'ju ndihmoj të mësoni më shumë rreth kësaj Kali i Trojës dhe pasi u kishin zbuluar atyre disa gjëra që, mbase, mbase nuk i kanë ditur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)