Si flenë kuajt?

Kuajt, si të gjitha kafshët dhe veçanërisht gjitarët, duhet të pushojnë. Por nëse është hera e parë që kemi disa, me siguri do të ketë shumë dyshime që na sulmojnë se si ata flenë.

Nëse doni të kujdeseni më mirë për ta, duke u siguruar atyre sigurinë e nevojshme për të fjetur, ju ftojmë të lexoni këtë artikull në të cilin do t'ju shpjegoj si flene kuajt.

Sa orë në ditë fle një kal

kal i fjetur

Ndryshe nga felines, të cilat janë grabitqarë dhe, për këtë arsye, mund të flenë qetësisht për orë të tëra (si një kuriozitet për të thënë se luani i rritur i ushqyer mirë fle 24 orë ... ose më shumë, dhe luanesha rreth 18 orë), kuajt nuk flenë. Ata mund ta japin atë luks duke qenë kafshë pre. Per kete arsye, shpesh kur i shohim ata në këmbë ose të shtrirë, me sa duket në gjumë, ata në të vërtetë janë në gishtat e këmbëve.

Nëse e marrim parasysh, është e vështirë të dihet se sa orë flenë, pasi kjo varet shumë edhe nga mosha e tyre (të rinjtë flenë më shumë se të rriturit). Por në përgjithësi e dimë që ata flenë si më poshtë:

  • kërriç: pushoni gjysmë ore nga secila se ka një ditë.
  • Nga gjashtë muaj: 15 minuta në orë.
  • i rritur: 3 orë të shpërndara gjatë gjithë ditës.

Pse kuajt flenë në këmbë?

Për të mos qenë pre e lehtë, kuajt kanë zhvilluar një sistem anatomik në gjymtyrë që mbahet në tension. Pajisja e mbështetjes reciproke u lejon atyre të mbajnë gjymtyrën të zgjatur me pak përpjekje falë një kombinimi perfekt të tendinave dhe ligamenteve. Kohë pas kohe kafshët alternojnë këmbën e zgjatur me atë të përkulur.

Por përveç gjumit në këmbë, ata gjithashtu e bëjnë atë shtrirë. Sigurisht, është e rrallë, por nëse ata ndihen shumë rehat dhe të relaksuar ata do të shtrihen në dysheme për të pushuar.

A ëndërrojnë kuajt?

fëllëku i gjumit

E vërteta është se po, gjatë fazës REM, por asnjëherë nuk mund ta dimë se për çfarë ëndërrojnë saktësisht. Por përveç kësaj, është shumë e rëndësishme që t'i lëmë të pushojnë, pasi përndryshe shëndeti dhe madje jeta e tyre mund të rrezikohen.

Çfarë mendonit për këtë temë? Interesante, apo jo? 🙂

Artikulli i lidhur:
Sa vjet jeton një kal?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.