Dirkališče La Zarzuela in njegova zgodovina

Dirkališče La Zarzuela

Dirkališče La Zarzuela je na obrobju mesta Madrid. Nestled v gori z istim imenom "La Zarzuela" v bližini El Pardo.

Bilo je končana gradnja leta 1941 na zemljišču, ki je v lasti nacionalne dediščine po razlastitvi prejšnjega hipodroma La Castellana, da bi zgradila Nuevos Ministerios.

Bi radi izvedeli nekaj več o tem kraju?

Preden v celoti vstopimo v zgodovino dirkališča La Zarzuela, se vrnimo nekaj let nazaj, ko so bile v Madridu konjske dirke ustanovljene in postajale vse bolj znane. Toda pred tem in za razbijanje apetita vam pustimo video posnetek dirke na dirkališču La Zarzuela:

Začetek konjskih dirk v Madridu

Preden je Hipódromo de La Zarzuela odprl svoja vrata, so imele konjske dirke v španski prestolnici več kot stoletno prtljago. Kronike to zbirajo prva konjska dirka je bila leta 1835 v Alameda de Osuna. Znane so tudi druge dirke, ki so bile v Casa de Campo in na Paseo de las Delicias.

Vojvoda Osuna, ki je bil navdušen nad konjskim svetom v Ljubljani Leta 1841 je skupaj z bratom in več prijatelji ustanovil Sociedad de Fomento de la Cría Caballar de España (SFCCE) namenjena promociji tega konjskega športa v Madridu, zaščiti konkurence in spodbujanju vzreje dirkalnih konj. Vojvoda Osuna je bil torej ključna oseba na tem področju.

En Na novem dirkališču Casa de Campo so se začele dirke leta 1845 vendar še vedno brez uveljavljene uredbe. Nekaj, kar bi se začelo blažiti leta 1867 z odobritvijo francoske dirkalne kode kot vzorca za prilagajanje.

Dirkališče La Castellana je bilo odprto leta 1878, čeprav ne da bi bila vsa dela končana. Na svoji progi, ki je imela 1400 metrov vrvi, Prva velika nagrada Madrida je bila leta 1881. Preizkusi omenjene nagrade bi postavili temelje za nadaljnjo državno veliko nagrado in pokal njegovega veličanstva kralja.

1883, Od takrat je bilo za madridski dirkalni svet pomembno leto Ustanovljena je bila španska komisija za registracijo čistokrvnih konj.

En 1919 je slovesno odprto dirkališče Aranjuez znotraj zemljišča Royal House. Tam bi potekala tekmovanja. Velika nagrada Madrida bi bila tu leta 1933, ker je istega leta potekla koncesija za uporabo dirkališča La Castellana.

Nekateri izmed Najpomembnejši konji v teh časih so bili: Colindres, Nouvel An in Atlántida. Nekateri veliki džokeja, kot sta Victoriano Jimenez in Carlos Diez, po ustavitvi državljanske vojne bi zmagali tudi v Hipódromu de La Zarzuela.

Konjske dirke Španija

Zgodovina dirkališča La Zarzuela

Poleti Leta 1934 je bila odobrena gradnja dirkališča La Zarzuela. Na natečaju za izbiro projekta je zmagala ekipa arhitektov, ki so jo sestavljali inženir Torroja ter arhitekta Arniches in Domínguez, ki jih je navdihnil hipodrom San Siro v Milanu.

Dela so se začela naslednje leto. Delo je trpelo a ustavitev zaradi španske državljanske vojne in zato se je zavleklo do leta 1941, ko so dirkališče odprli.

V v prvih letih dirk je bilo uvoženih veliko kopitarjev tujci za ublažitev ki so jih imeli izgubljene med vojno.

Desetletje kasneje je bil hipodrom La Zarzuela epicenter madridskega družbenega življenja. Od sredine petdesetih let je kariera naraščala.

P 60. leta so leta blaginje v španskem gospodarstvu, kar se odraža v dirkališču skozi izboljšave in reforme v skladbah. Ambulanta in prostori za džokeja so končani. Gradi se tudi nova generalka.

Gospodarstvo vpliva tudi na same dirke, stave in nagrade. Leta 1968 je Velika nagrada Madrida prvič razdelila milijon pezet v nagrade.

P 90. leta so bila obdobje krize za hipodrom. Leta 1996 je zaprl vrata za izvedbo posodobitve svojih objektov. Od leta 2003 ohranja sezono dirke, polne dejavnosti vsako leto

Spomenik

V oktobru 2009 so bile tribune dirkališča La Zarzuela razglašene za premoženje kulturnega interesa (BIC), s kategorijo spomenikov.