Куриозитети за коњите

iosубопитства коњи

Дали знаевте дека Англичанец не може да му продаде коњ на Шкотланѓанец? Точно, тоа е напишано според стариот британски закон. Ова е пример за многу куриозитети дека има околу коњите.

Iousубопитно е да се знае дека коњската коса има употреба за музика Бидејќи е толку отпорен, може да се користи во жици.


¿Дали знаевте дека може да биде нелегално да се отвори чадор во близина на коњ? Доволно чудно, ова е вистина, барем во градот Newујорк. Од друга страна, на рајскиот грчки остров Хидра дозволуваат само коњчиња или коњи да се користат како превозно средство.

Дали сте ги забележале статуите на коњите заедно со нивните јавачи? Па, ако видите дека коњот ги има сите четири нозе на земја тоа е знак дека јавачот умрел од природна смрт, ако ги подигне двете предни нозе тоа е знак дека починал во битка и ако напротив тој само крева една подигната нога тоа е знак дека починал од воени рани.

Во старите денови, бидејќи сите тие многу се плашеа од клетви, па дури и кон коњите, за да ги заштитат од вештерки, панделките беа плетени на опашките. Дали ја запознавте кобилата Хафлингер? Тоа беше првиот коњ клониран во 2003 година.

Едно од најголемите хобија на наставникот и познато ширум светот Леонардо да Винчи црташе коњи. И, кој беше првиот олимписки спорт? Ниту повеќе, ниту помалку од кочиската трка.

Ако, кога играте зад ушите на коњ, забележите дека областа е ладна, тоа е знак дека животното се чувствува ладно. Кога прв пат се припитомиле коњите? Првите препораки велат дека пред околу 5000 години и одговорните за тоа биле малите монголски племиња.

Коњот е многу чувствително животно, па затоа се способни почувствувајте ја загубата на саканата личност и плачете за тага. Curубопитно е да се знае дека коњите се многу дружеубиви, па оттаму не сакаат осаменост и секогаш мораат да бидат во друштво, дури и со други коњи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.