Дали арапскиот коњ е најчиста и најстара раса?

Арапски коњ

Според историчарите Арапскиот коњ е најстарата и најчиста раса од кои има записи. Тоа е првородена трка што не произлегува од која било друга раса. Иако во своето потекло, тој не беше толку добро разгледуван како во последните децении.

Арапската раса во своите почетоци се користеше како коњски глутник главно заради нејзиниот отпор. Подоцна се мешаше со други мешани раси но секогаш преовладува чистата крв на арапскиот коњ.

Неговата приказна

Приказната вели дека првите арапски коњи дошле во Индија од рацете на Марко Поло. Трговците плаќале големи суми пари за овие чистокрвни примероци. Имаше и многу бродови кои се приближуваа до пристаништата, особено од Персискиот Залив, натоварени со арапски примероци.

Монголите биле loversубители на добриот коњ и неговата убавина. Сепак, дури во XNUMX век увозот на арапскиот коњ стана свесен и беше вистински увоз од Заливот, Иран и Ирак. Повеќе внимание беше посветено на нејзината брзина, па оттука се смета за вистинска раса за трки, токму поради нејзината подвижност.

Тоа е примитивен корен, не потекнува од кој било друг. Тој го поседува дарот, што го делат само вистинските чисти раси, на апсолутната надмоќност на неговите наследни фактори и нееднаквиот капацитет да втиснете го вашиот карактер на која било друга трка со неодолива сила. Арапскиот е главното и најблагородното потекло на нашите национални тркачки коњи, на најдобрите раси во Северна Африка и на лесните раси од целиот свет, напиша Лејди Вентворт, одгледувач на чисти арапски коњи.

Затоа се нарекува арапскиот татко на сите раси. Бидејќи таа е единствената навистина чиста раса, без да биде прекрстена. Некои од трките што беа формирани се побрзи, поголеми, скокаат повисоко. Но, никој нема своја убавина, карактер или уникатен печат или разлика.

Неговата улога во историјата е препознаена затоа што нивната крв е дел од повеќето модерни раси на коњите. Може да се каже дека денес арапските линии може да се најдат во скоро секоја раса на коњи што јаваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рафаел Замора Тулијано dijo

  Написот за вистинската историја на арапскиот коњ е многу едноставен, се смета за најчист од коњските раси во светот, особено персискиот арапски коњ наречен најчиста раса.
  Има една статија што ја прочитав во една книга, а американскиот коњ ја нарече MUSTANG. Оваа раса била верно размножување на таканаречените американски Индијанци.Познатиот ПИНТО беше толку брз и отпорен што стекна брзина поголема од онаа на тркачки коњ.