Дека коњите јадат?

Важно е да се даде на коњската трева да јаде

Дека коњите јадат? Дали штотуку стекнавте или посвоивте коњ и дали сакате тој да биде здрав засекогаш? Иако тоа, за жал, не е можно, бидејќи нема да можеме да го заштитиме од сите микроорганизми и паразити што можат да му наштетат, тоа е можеме да ви ја дадеме најдобрата диета за да имате силен имунолошки систем. На овој начин, ќе можете полесно да се опоравите од болестите што можат да ве погодат во текот на вашиот живот.

Но што јадат коњите? Ако ова е прв пат, сигурно ќе имаме многу сомнежи во врска со ова прашање, па затоа ќе се обидеме да ги решиме сите подолу.

Какво животно е коњот?

Ова е дигестивниот систем на коњот

Слика - Myhorse.es

Нашиот пријател со четири нозе е копитав цицач, односно има копита. Затоа, не може да фати плен, па затоа станува можен плен. Што повеќе, нивните вилици се направени за да џвакаат трева, но не е преживари како мошусниот вол, но може да јаде и цвеќиња и овошја.

Вашиот дигестивен систем, ако го видиме на сликата, може да изгледа многу поразлично од нашиот и вистината е дека е така. И тоа е дека, додека сме сештојади, тој е тревојад. Исток започнува со устата. Во него, храната се џвака и се меша со плунка, за потоа да помине во хранопроводот, кој завршува во вентил наречен кардија кој се отвора само кон стомакот. Оваа особеност значи дека коњот не може да burp или повраќање, така што може да страдате од проширување на желудникот или колика.

El стомак Поделен е на два главни дела, жлезда и нежуладен. Има приближен капацитет од 15 литри и многу кисела pH вредност: помеѓу 1.5 и 2, неопходна за да може да се апсорбира протеинот од тревата. Поминувајќи го овој витален орган, го наоѓаме тенко црево, кој е поделен на дуоденум, јејунум и илеум, и има должина од околу 21-25м. PH е исто така ниска, но нешто повисока: помеѓу 2.5 и 3.5. Во него се апсорбираат практично сите хранливи материи: масти, јаглехидрати и минерали во илеумот.

Конечно, го наоѓаме дебелото црево, која е поделена на цекум, дебело црево и ректум. Долга е околу 7 метри и има pH помеѓу 6 и 7. Постојат 400 различни видови микроорганизми кои се одговорни за апсорпција на влакна од храната што ја јаде коњот.

Целиот процес, односно од кога храната влегува во устата, сè додека не се исфрли преку ректумот може да трае помеѓу 22 часа и 2 дена, во зависност од квалитетот што го имате и количината што сте ја проголтале.

Што јадат коњите?

Од време на време можете да му дадете моркови на вашиот коњ

За да имате добро здравје многу е важно да се почитува инстинктот на секое животно. Во случај на коњ, да е тревојад не би имало никаква смисла да му се даде, на пример, месо, бидејќи освен што е губење време и пари, неговото тело не знае да прави правилно да го вари. Затоа, мора да му дадете трева, цвеќиња и овошје.

Диетата на коњот главно се состои од следново:

 • Авена: богато е со протеини, масти и скроб. Тоа е главниот извор на енергија на коњот.
 • Лук во прав: тоа е моќен природен антипаразит кој, без никакви несакани ефекти за коњите, може да се дава редовно.
 • Јачмен: помага да бидете во форма.
 • Хеј: од суштинско значење за коњот да ја има потребната енергија.
 • Овошје и корени: тие обезбедуваат витамини и минерали.
 • Семе од ленено семе: богато е со протеини и има стимулативни својства. Мора да се испорача варен.
 • Пченка: обезбедува многу енергија, но има малку протеини и може да биде малку сварлива.
 • Минерали- Тие не се потребни, но понекогаш може да биде потребно да ви дадам минерали како додатоци.
 • Зачувано пченица: 1 кг дневно е доволно.

Колку килограми храна имам да му дадам?

Коњот ќе треба да јаде неколку пати на ден, но мора да се има предвид дека неговиот стомак е мал и не можеме да му дадеме големи количини. Секогаш ќе биде подобро да се даде максимум 1,8 кг во 3 или 4 хранења., отколку да му дадеш 3 или 4 кг во едно движење.

Сега, ако го натераме слободно да пасе, ќе видиме дека може да поминува помеѓу 15 и 18 часа јадење секој ден, така што нема да биде потребно да му се дава повеќе храна (освен, се разбира, дека сакаме да му дадеме лекување во форма на морков од време на време).

Дали треба да бидете внимателни со некои видови храна?

Вистината е дека да, особено со луцерка бидејќи е многу богата со протеини. Покрај тоа, односот калциум / фосфор е поголем отколку што му треба на животното. Ова може да предизвика калцификација на коските и формирање камења во цревата. Ниту треба да злоупотребувате житни култури- Премногу може да предизвика чиреви, грчеви или зголемено производство на инсулин.

Оставете го да ја шмрка раката пред да го нахрани

Се надеваме дека овој напис е корисен за вас и научивте многу за тоа што јадат коњите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.