Што значи движењето на ушите на коњот?

Сите ние што ги поминуваме деновите со коњи можеме да ги набудуваме движење на ушите, што нема ништо случајно или случајно, напротив, треба да се објасни поголемиот дел од обидот да се открие потеклото на бучавата, бидејќи преку овие движења може да се запознаете многу за сензациите на коњите и на нивните чувства.

Комуникацијата кај коњите е неопходна, бидејќи покрај тоа што се многу дружеубиви животни, коњаниците се животни кои претпочитаат да живеат во стадо, за што мораат да се справат со многу високо ниво на интеракција, покрај многу течната комуникација, некои експерти за однесување на животните телото е главниот метод за комуникација помеѓу животните.

Ова е причината зошто ни се чинеше важно да ви покажеме некои значења на одредени движења на ушите, Бидејќи, исто како што се случува со кучињата со опашките, па дури и со самите коњи, толкувањето на движењето на ушите може да биде еден од најдобрите методи за да се знае што се случува со нашето животно.

Едно од највпечатливите движења е кога коњот постојано ги движи ушите, што има врска со будна состојба, нешто што е многу честа кај коњите, што исто така би можеле да го дефинираме како состојба на најголема смиреност, но секогаш будна.

Две други важни движења што ги вршат со ушите имаат врска со првото со уши целосно исправени или напред, што може да биде знак на сигурност во однос на откривање на предметот што ги загрижува, покрај вертикалните уши што подразбира сензација застрашувачка за коњите.

Кога коњот ги има ушите целосно назад, тоа е затоа што тој е целосно лут и подготвен да се бори без проблем, но кога се на половина пат, неговиот бес е почетен и тој сè уште не го надминал своето трпение.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.