Што е коњски коњ

коњски

Коњ е секој цицач што припаѓа на семејство перисодактила. Тоа е, оние животни кои имаат копита наместо прсти. Затоа, тие се многу лесни за препознавање.

El equus, е родот во кој се вклучени коњитекако и зебри и магариња. Пред повеќе децении имало повеќе животни кои припаѓале на семејството коњи, но тие исчезнале низ историјата. Заедно со различни раси на коњи.

карактеристики

Неговите главни карактеристики е тоа нозете се многу силниШто се однесува до остатокот од четириножните. Сепак, тоа ги прави поранливи во случај на повреда или повреда. Бидејќи ја намалува силата и способноста. Коњите исто така се карактеризираат со изобилство опашка полна со коса, како и грива.

Што се однесува до трите рода на коњите што во моментов остануваат, тие се зебри оние што се во дивината и, тие се разликуваат во однос на магарињата и коњите по нивното крзно. Зебрите носат свои карактеристични црно-бели риги. Ова служи како маскирна за да преживее во нивното природно живеалиште.

На магарињата од друга страна може да се каже дека се припитомени затоа што тие извршуваат задачи со мажот. Се проценува дека нивното припитомување се појавило истовремено со коњите. Магарињата или магарињата имаат бесконечен број мешавини поради нивното потекло и различните мешавини направени од луѓе.

Што се однесува до неговиот хранење, трите коњаници се тревојади. Тоа е, тие главно ја темелат својата исхрана на растенија и добиточна храна. Затоа, тие немаат остри заби или зашивки како месојади. Нивниот животен циклус е приближно од 15 до 20 години, иако можат да живеат и до 40 години, доколку се во домашна состојба и со соодветна грижа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.