Шлемот и неговото одржување

шлемови
Еден од најважните делови на коњот се копитата. Тоа е важна структура бидејќи дава поддршка. Покрај тоа што се грижи за влечење и апсорпција на удари. Содржи структури кои обезбедуваат проток на крв низ екстремитетот на нашиот коњ.

Оттука, важноста за одржување на копитата во добра состојба за да се избегне повреда на коњот. За добра грижа за кацигите препорачливо е да ги чистите секој ден барем еднаш на ден и секогаш пред работа и после тоа. А) Да ќе биде чисто и суво.


Рожницата на копитата не престанува да расте во текот на целиот живот на коњот. Но, како што расте, се истроши. Над сите ако работите на тврда подлога. Поради оваа причина, препорачливо е коњите кои работат на тврди површини да користат хардвер и да спречуваат прекумерно трошење на копита.

Одржување на кациги

Доброто одржување на кацигите започнува со набудување на нив. Верувањето дека ако случаите се тешки и имаат добра форма со силни wallsидови и добри жаби, хардверот не е потребен, не е точно. Бидејќи зависи од многу фактори.

На пример, на акумулација на ѓубриво во внатрешноста на шлемот може да предизвика болест, како што е гниење на жаба. Тие се јавуваат затоа што трупот омекнува, се распаѓа создавајќи идеална средина за микроби и болести.

Како потковиците мора да се испитаат. Ако се точни ако има подигнати нокти или ако се многу влошени. Лабава или неправилно поставена обувка може да го повреди коњот или да падне.

Чистење

Важно е чистењето да се прави секој ден. На Главната алатка е онаа за чистење на копита. Обрнувајќи внимание на чистење на меките области на жабата. Theе се исчистат колатералните бразди на жабата, бидејќи тоа е најпосакувано место за бактерии, камења и кој било остар елемент.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.