Коњ Перчерон

Коњи Перчерон

Во светот на коњите имаме среќа да имаме бројни раси кои на ова прекрасно животно му даваат посебна уникатност. Но, постои особено еден, кој сјае со своја светлина поради своето величествено носење и цврстина. Зборуваме за непогрешливиот коњ перчерон.

Потекло

Забележан коњ першерон

Минатото на овој коњ е затемнето со француски призвук. По потекло од покраината Ле Перче, веднаш до Нормандија (Франција), тоа беше животно што се користеше при работа на терен за влечење на земјоделски производи, колички и сл., Поради неговата огромна сила.

Експертите за коњи уверуваат дека арапскиот коњ имал многу важна улога во раѓањето на овој роман и одредена раса. Како iousубопитен факт, се вели дека родителите на коњот Перчерон биле мажи по име Jeanан ле Блан и убава кобила, и двете се одгледувани Ле Перче назад во 1823 година.

Малку по малку, тие станаа многу популарни низ Франција, и оваа слава се прошири на остатокот од светот, особено во САД. Бројот на примероци се зголеми со озлогласеност како резултат на Втората светска војна, бидејќи тие беа неопходни за носење на многу тешки материјали со кои беа изградени улиците и зградите на градовите, градовите и сл.

Карактеристики на коњот Перчерон

Сив коњ со перчерон

Како што споменавме на почетокот, овој вид коњ е многу карактеристичен и уникатен. Може да се пофали а моќна анатомија и а голема убавина.

Има прилично долга глава, но воопшто не е избалансирана, прилично елегантна. Челото е широко, што е во спротивност со малите уши. Очите се прилично големи.

Телото е прилично кратко, широко и јасно мускулесто. Грбот е малку заоблен, а градите се исто така широки. И покрај тоа што е големо животно, нозете кратко завршуваат со големи и многу отпорни копита.

Најчестиот капут е оној од црно-сива или сиво-сива боја, додека примероците од црна или роан боја се исклучителни случаи. Тие имаат густа грива и долга опашка.

Тие се многу послушни и отпорни коњи, така што се прилагодуваат на сите климатски услови. Неговата моќна енергија го прави совршен коњ за снимање и транспорт.

Големина и тежина

Што се однесува до неговата големина, можеме да разликуваме два различни вида коњски перници: оној на мал лифт (нивото на крстот е помеѓу 1.50 и 1.65 метри) и тоа од голем лифт (нивото на крстот е помеѓу 1.65 и 1.80 метри).

Во зависност од големината, ќе имаме и една или друга тежина. Animивотни со помала големина имаат тенденција да бидат околу 500-800 килограми, додека најголемите достигнуваат до 700-1200 килограми.

Белгискиот коњ Перчерон

Коњ нацрт Перчерон

Со години, коњите познати како белгиски коњски влечки се одгледуваат во мал град во оваа европска земја наречена Ранст, исто како што се правеше во античко време (на зелени ливади, со природна храна и сл.). Ова го направи белгискиот коњ Перчерон еден од најмоќните по изглед.

Таа се појави на почетокот на XVII век, и е регистриран како соодветна раса во 1886. Не требаше долго да се прошири на други области на европскиот континент, па дури и на тоа Америка. Сепак, денес тоа е коњ кој има мал број копии бидејќи многу малку одгледувачи одбрале да се посветат на оваа коњаница.

Тие се високи коњи, наоколу од 1.70 возрасните примероци. Телото е прилично обемно, со голем мускулен врат и краток грб. Кожата е густа и груба, совршена за издржување на суровите зими.

Карактерот на овие животни е обично жив, со голема храброст.

Коњ шпански перчерон

Коњ шпански перчерон

Проширувањето на коњот Перчерон не помина незабележано во Пиринејски полуостров, и ова прекрасно животно се појави и во Шпанија.

На шпанска територија, коњот Перхерон исто така извршувал теренски работи, а подоцна бил препознаен и дека често се појавувал во текови со борби со бикови.

Како и неговите северни роднини, тој има истакнато тело и тен, но може да биде малку помал по големина од овие, бидејќи, покрај оние арапски и француски гени, беа воведени и оние од коњ од фламанска раса.

Највисокиот коњ со привилегија

Theелбата на многу одгледувачи да се подобрат може да достигне несомнени услови, а тоа се случи во случајот со коњот Перчерон.

Ако ова животно е веќе едно од најпознатите физички најсилни и најголеми, постои разновидност што оди уште подалеку. Се повикуваме на оној познат како врвен ловец на коњ.

Ова животно не е многу честа појава, но успеа да се прикраде меѓу најголемите животни на планетата. Биле каталогизирани примероци високи до 1.93 метри, скоро ништо!

Нема сомнение дека стоењето пред еден од овие коњи наметнува, и многу, она што нè тера да мислиме дека се соочуваме со фантастично суштество.

Колку чини коњ percheron?

Бел коњ со перчерон

Како општо правило, коњите се едни од најскапите животни за купување. Неговата цена зависи од многу фактори: раса, возраст, пол, потекло на потекло итн.

Во случајот со коњот Перчерон, тоа немаше да биде поинаку. Се разбира, во нејзина корист мора да се каже дека ова коњско обично нема трошок за купување толку висок како што е некои од неговите роднини. Како општо правило, можеме да добиеме перкер за околу 4000-8000 €.

Најголемиот коњ percheron во светот

Пред неколку години, Шин Томпсон, скромна канадска фармерка, изложи еден од нејзините коњи Перчерон, По.

Малиот По, го именувавме мал со ироничен тон, тој ја објави веста заради неговиот изглед. Ова животно го обеси медалот за најголем коњ на светот. Има висина од 3 метри и тежина поголема од два тона. Покрај тоа, неговите нозе се мерат околу два метра, кршејќи ја предрасудата дека коњот Перчерон го сметал за животно „кратка нога“. Навистина извонреден случај.

Чувањето на животно како ова не мора да биде многу лесно, всушност неговите сопственици уверуваат дека неговата исхрана се состои од повеќе од две бали сено на ден, четири и пол килограми житни култури и жито и нешто повеќе од 200 литри вода.

Се надеваме дека успеавме да ви помогнеме да научите малку повеќе за оваа прекрасна раса на коњи што носи толку многу традиција зад себе, и која со текот на времето стана икона во сцената на коњите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.