Раса на чистокрвни коњи

Чиста коњска крв

Чистокрвни коњи тие се раса развиен во Англија во век XVIII. Вистина е дека, понекогаш, името "чистокрвно" се користи за да се зборува за кој било педигре коњ, оние што не претставуваат никаков вид крст со други раси кај нивните предци.

Тие се многу коњи ценети и вработени во тркачкиот свет на коњите затоа што се истакнуваат во својата брзина, агилност и дух. И покрај тоа што првенствено се одгледуваат за трки, тие исто така се може да се користи и во други видови спортови коњи поради неговите атлетски карактеристики.

Дали сакате да дознаете повеќе за оваа раса?

Постојат многу чистокрвни коњски тркања кои заминале во историјата со текот на времето. Добри примери за тоа се: Морска храна дека во 1937 година ја освои тројната круна; Руфијан, кој уште од 70-тите години на минатиот век се смета за најдобриот трки за велосипеди во историјата поради големата брзина и висината од 170 см. И ако погледнеме поактуелно време, можеме да зборуваме Френкел дека пред да се пензионира во 2012 година победил на 14-те трки на кои учествувал.

Со текот на годините, имињата на чистокрвни коњи кои се вметнати во списоците на победници се зголемуваат. Сето тоа благодарение на оние квалитети што се ценети во расата.

Како што се тие?

Чистокрвни коњи обично имаат висина помеѓу 155 см и 180 см и тежат околу 500 кг. Како што можеш да видиш варијацијата на големината може да биде доста значајна од некои чистокрвни на други, тие исто така можат да бидат различни дури и по изглед. На почетокот искоментиравме дека Руфијан имаше висина од 170 см, на пример. Ова е затоа што расата на крајот нема многу специфичен стандард. Се разбира, нивните тела се обично секогаш добро пропорционално и да биде убав да се погледне, елегантен

Чистокрвно трчање

Коњите од оваа раса се одгледуваат за да трчаат галоп со седло. Според нивниот раст и корпулентност, тие се обучени за некои од различните видови на раси, иако обично има предиспозиција за повисоките. На пример, пократки и повеќе мускулни примероци се подобро прилагодени за кратки растојанија (спринтери), додека поголемите животни со подолги нозе често се користат на подолги растојанија (повеќе од една милја). Иако е точно дека е исто така важно да се знае на кои површини е подобар секој примерок.

Затоа оваа раса на коњи може да се подели помеѓу спринтери или тркачи на долги патеки y коњи од трева или коњи од песок. 

Кога се уште се ждребиња, некои експерти можат да го набудуваат нивниот потенцијал врз основа на обликот на нозете, начинот на одење, општата морфологија и нивната интелигенција.

Кога коњите стари една година, започнува нивната обука. Моментот на повисоки перформанси од овие коњи се најде помеѓу возрасниот опсег од 3 и 5 години. Ова не значи дека тоа е норма, имало и има случаи во кои тие ја започнуваат својата кариера во светот на трките по две години или ја завршуваат по 10.

Ајде да разговараме малку за нивните морфолошки карактеристики, иако имајќи предвид дека тие можат да имаат многу варијации од еден во друг примерок од расата. Тие имаат долго и витко тело, прав профил, со a многу силен бубрег кој обезбедува голема моќ во галопот. 

Главата се чини дека секогаш е во состојба на готовност поради тоа колку е тенка. Завршува со прилично вешта вилица и неколку големи ноздри во носот кои овозможуваат брза оксигенација нешто што ги фаворизира коњите што се посветени на спортот.

на задни екстремитети нејзините долг и силен додека напред тие обично се повеќе тенок и краток. 

Во чистокрвно крзно е свиленкасто и кратко. На слоеви на Кафеава боја, Иако може дајте си други слоеви како la Заина, la сиво О костен. Лицето и екстремитетите може да имаат бели дамки, сепак белите влакна ретко се појавуваат на остатокот од телото.

Чистокрвна глава

Ликот е нешто што ја разликува оваа раса на коњи и тоа е што тие обично се многу интелигентни, нервозни, енергични и многу чувствителни коњи. Ова го прави неопходно да се има посебна рака при нивно подигање и обука.

Малку од вас историја

Помеѓу годините 1683 и 1728 година, во Англија, одгледувачи почнаа да преминување на англиски кобили со три арапски коњи пастуви увезени од Блискиот исток и со добри вештини за тркање на далечина: Дарли Арабијан, Биерли Турк и Годолфин Арапски. Сите современи чистокрвни коњи потекнуваат од еден од овие три пастуви, чиј прв дел од името се однесува на нивните сопственици, а вториот дел на расата на која припаѓало животното. Како curубопитност, постојат генетски студии кои го покажаа тоа огромното мнозинство на коњи од раса, околу 95%, поточно потекнува од Дарли Арабијан.

Овие крстови тие бараа да го добијат најдобриот можен коњ на трка. Коњските трки се традиција во Англија кои според некои студии датираат од XNUMX век. Мислите ли дека ја постигнаа целта? Па да и многу повеќе.

Бебето беше охрабрено од светот на коцкањето. Во 1868 година беше патентиран систем за обложување за коњски трки, истиот систем што се користи и денес.

Чистокрвно брашно

Jокеј клубот во Велика Британија води регистар на раси, првото регистрирано животно е во XNUMX век. Што повеќе секој натпревар чистокрвен коњ е регистриран во книгите за обетки на земјата во која е роден.

Помеѓу годините 1900 и 1930 година, одгледување чистокрвни скокна локва и започна да се одвива во Америка, каде што светот на коњските трки беше многу добро прифатен.

Во моментов, размножувањето и изборот на чистокрвни коњи е многу ригорозно за да се добијат ждребиња со одлични квалитети што можат да достигнат вредност од десетици илјади евра.

Година може да достигнат да се родат приближно 35.000 ждребиња од оваа раса во светот, истакнувајќи се особено во Калифорнија, Флорида и Кентаки.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.