Коњски кварт

Четвртина од четвртина милја

Коњскиот кварт, или четвртниот коњ, е а коњска раса со потекло од Соединетите држави, особено погодна за кратки трки (400 метри), за сите видови на натпревари и изложби поврзани со родеоа и како каубојски коњ. Тоа е раса на коњи со најмногу регистрирани животни во светот, повеќе од 4 милиони, ова го прави еден од најпопуларните.

За него се вели дека тој е коњот на оние каубои и селани кои живеат и умираат качени на нивните коњи. Дали го познаваме уште малку?

Како е?

Силен скелет, моќна мускулна маса и висина што се движи помеѓу 142 см и 163 см, четвртиот коњ има широк граден кош и заоблена задница. Неговата мала глава со исправен профил, има кратки и многу подвижни уши, како и живи очи кои му даваат израз на интелигенција. Нешто што не останува само во изгледот, бидејќи за нив се вели дека скоро можат да ги погодат намерите на нивниот возач да изведе брзи движења на ограничен простор. Ова го прави тоа идеален каубојски коњ, Не само за неговите добри вештини за возење, туку затоа што покрај а одличен тркач на кратки растојанијаимаат значителна отпорност на долги прошетки ако е потребно.

Исто така е одлично животно за работа со добиток и тоа има мирен карактер, многу дружеубив и чувствителен, тој сака да биде со луѓе.

неколку коњи од четвртина милји

Коњски четвртини, тие можат да имаат скоро секаков вид на боја на палто. Можеме да најдеме кој било од основните мантили: црн, кафеав, костен и костен; различни видови на разредена како крем, пуна, шампањ и бисер. Покрај тоа, во некои случаи се појавуваат роанови и лајтарни обрасци или попрскани обрасци, кои некогаш биле исклучени и денес биле примени во оние примероци чија чиста раса е докажана. Најчестиот слој е саурата или киселицата (со црвеникава нијанса) во својата разновидност «киселица», што е да се каже грива со боја слична на влакната на телото (за некои оваа сорта подразбира измиени гриви, но тоа не е случај).

Цени во четвртина од една милја според нивната употреба

Западен коњ («Тип на залиха»), Се користи за натпревари на заушкање, сечење и раздвојување, поврзување на теле, приврзување на управувачот, нокдаун на управувачот, сечење и распаѓање каде што се разликува оваа раса.

Покажи коњ («тип на халтер»), во која преовладува претерана мускулатура, одржувајќи ја главата мала и рафинирана. Висината е помеѓу 154 и 163 см, а тежината може да достигне 546 кг.

Коњ на трка („тркачки и ловечки тип“), Тие обично имаат голема должина и долги нозе, но онаму каде што се издвојуваат е да имаат робусна конформација што овозможува експлозивно забрзување. Трките официјално се одржуваат на тркачки патеки со 11 растојанија, моментално признати од Американската асоцијација на коњи (AQHA), кои се движат од 220 јарди до 870 јарди.

Малку од вас историја

Пред да започнеме да зборуваме за потеклото на Коњскиот коњ, ќе наведеме и објасниме малку некои од историските факти што влијаеја, покрај овие коњи, и на голем број сегашни раси на коњи.

Приближно помеѓу 711 и 726 година, се случила муслиманската инвазија на Пиринејскиот полуостров. Тогаш е, кога две од највлијателните раси на коњи при основањето на нови раси, пристигнаа во Европа: арапскиот и берберскиот коњ од Северна Африка. И двајцата имаат фундаментална улога во шпанските, португалските и француските коњи.

Неколку века подоцна, Во 1519 година, Хернан Кортес пристигнал во Новиот свет со 32 коњи, меѓу кои имало и оние од долината Гвадалкивир или маризмите и коњите потекнувале и од Арапите и од Берберите. Приказната што следи е малку попозната, некои коњи се извлекоа, станувајќи костенливи коњи кои се размножуваат и се шират низ целиот континент. Различни видови коњи се појавија од овие диви коњи како Мустангот.

До 1800 година, рамнините на западниот дел на САД биле населени со диви стада коњи, извор на коњи за американските Индијанци, дека Научија да ги скротат, станаа одлични коњаници и почнаа да одгледуваат коњи. Тие биле добри генетичари и правеле разни крстови за да добијат подобри коњи за војна и работа. Добар пример е коњот пинто, познат како „Коњот на Индијанците“.

Стадо четвртина од Миле

Други историски настани кои имале големо влијание врз четвртната милја биле англиската и француската колонизација на северните територии. Со доаѓањето на Англичаните, не се осврнуваме на тоа дека тие со себе го носеле англискиот чистокрв, таа раса сè уште не постоела како таква.

Во Европа воопшто, не само Во Англија, Не беше често да имате коњи ако не бевте богати, бидејќи коњите беа многу скапи. Оттука, оние што ги имале овие животни биле наречени „Витези“, кои исто така ги користеле во битка. Овие коњи мораа да ја поддржат не само тежината на нивниот возач, туку и тежината на нивниот оклоп, така тие биле големи коњи повеќе слични на коњите-влечки. И од друга страна, за преместувањата имале и други помали коњи како на пр Конемара од Ирска или Галовеј од Шкотска. Овие, и покрај тоа што се мали, Еран мускулест, силен, удобен за јавање и со послушен карактер.

Друга поента што треба да се има на ум е дека повеќето англиски доселеници биле жители на градот во потрага по подобра иднина и дека ако имале коњ, тој бил еден од економските.

Покрај тоа, на сето ова, мора да го додадеме ограничувањето дека коњите од англиската раса, фините, не можат да ја напуштат земјата за да се размножуваат во Новиот свет. Ова ограничување беше да се обезбеди чистота на расата и е нешто што е сè уште во сила денес во некои земји, како што се исландските коњи.

A овие коњи што ги донесоа Англичаните, Им се случило слично на Шпанците, избегале или биле ослободени и се придружиле на веќе воспоставените стада диви коњи.

Друг факт на кој мора да се припише Англичани е дека Тие ја пренесоа својата loveубов кон трките со коњи во Америка, каде трките на кратки растојанија веќе беа популарни.

четвртина коњска трка

Недостаток на капацитети направени кратки трки во четвртина милја (402 метри приближно) стануваат многу популарни, бидејќи тоа беше стандардното мерење на улиците на повеќето градови, а за да се спроведе коњска трка требаше само да се согласиме дека ќе започне на почетокот на улицата и ќе заврши на крајот од неа.

Околу 1730 година, колонистите со пари увезувале англиски чистокрвни коњи за да се натпреваруваат и да се размножуваат со американски кобили. Еден од најпознатите коњи бил Јанус, внук на Годолфин Арабијан, роден во 1746 година и увезен во Вирџинија од страна на Johnон Рендолф во 1756 година.

Не можам да го кажам тоа Јанус беше коњот кој ја основаше трката четвртина-милја, но неговата потомство кое било компактно и моќно, значително би влијаело на оваа нова раса.

Друг коњ од големо значење беше Господине архи, роден во 1805 година, чии потомци беа највлијателни во развојот на трката четвртина милја. Купер Дно, Челична прашина и Шило ќе бидат децата тие имале поголема важност бидејќи тие се пастуви кои тие ја основаа трката четвртина милја. Во 1844 година, Челик прашина пристигна во Тексас и неколку години подоцна пристигна Шило, од заедницата на ќерката на првиот и синот на вториот, ќе се роди пастув Били од кој потекнуваат коњите на квартот Тексас.

Тоа би било точно во Тексас каде Оваа раса на коњи престана да биде само кратка трка и ќе стане квинтесенцијална раса на коњи од крави. Тоа е местото каде што четвртина милја даде голем придонес во светот на сточарската индустрија, со својата голема експертиза во мобилизацијата на добитокот.

четвртина коњ

По граѓанската војна, започнале да се појавуваат сточари. Отпрвин, говедата се собирала на отворено поле, се ставала заедно и се одела до ридовите. За да ги преместат овие стада низ северот на земјата, тие ги користеле железничките линии во јужниот дел на Тексас. Пристигнувањето на четвртната милја беше делумно мала револуција. Каубоите го откриле инстинктот што оваа раса на коњи го поседувала за да ја заврши работата на ранчот, јажејќи и сточарувајќи го говеда, покрај тоа што се натпреварувала на трките како што правеше до сега.

На оваа генетска мешавина на коњи, видено досега, мора да додадете уште еден за да завршите оваа нова раса: мустангот. Овие прекрасни диви коњи беа прекрстени со потомците на Јанус и Сер Архи, завршувајќи ја четвртата трка.

Во 1940, група на луѓе поврзани со коњи во југозападниот дел на САД, вклучувајќи одгледувачи и сточари, ја основаше Американската асоцијација на квартали (AQHA) за да се зачува генеалогијата на неговите коњски квартови Каубојски.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.